Archiv novinek

28

Kvě 23

Hrajeme divadlo!

9. třídy se v rámci literatury seznamují s divadlem. A protože jsou žáci velice akční, rozhodli se nacvičit své vlastní představení a uspořádat divadlo pro ostatní žáky školy. Každá z 9. tříd si vybrala jinou pohádku z knihy Fimfárum Jana Wericha. Tento týden zahrála 9.A osmi třídám pohádku František Nebojsa. Osobité provedení mělo veliký ohlas nejen u malých dětí, které se místy i bály, ale i u starších spolužáků. Důležité je, že si to užili nejen diváci, ale i herci. Moc se jim to povedlo.

 

M. Vignerová

22

Kvě 23

Knižní bazárek v Trávě

Máte doma knihy, které jste přečetli a znovu se k nim nevrátíte? Můžete je předat dál, a tak dát knihám nový domov.  Pořádáme 1.ročník Knižního bazárku v Trávě. Cílem je podpořit čtenářství na naší škole.

Jak to bude probíhat?

Do 9.6. můžete nosit do kabinetu p.uč. Vignerové nebo p. uč. Pecháčkové všechny knížky, které vám doma „přebývají“. Mohou to být knihy všech žánrů a pro všechny věkové kategorie. Jen prosíme, aby to byly knihy v pěkném stavu.

13.6. se od 16:00 – 18.00 bude konat ve školní aule bazárek, na němž najdete všechny knihy, které se za měsíc u nás shromáždily. Za dobrovolné vstupné si pak můžete odnést libovolné knihy, které vás zaujmou. Stavit se můžete i do školní kavárničky a k nově získané knize si hned dát kávu nebo čaj. 🙂

Co se získanými penězi? Pořídíme nové knihy do školní knihovny.

Těšíme se, že i vy se zapojíte do projektu, který má smysl!!

22

Kvě 23

Den vítězství

Žákovský parlament při příležitosti výročí konce 2. světové války připravil akci Den vítězství. Žáci obcházeli různá stanoviště s úkoly, které připomínaly, co se za druhé světové války dělo, a plnili úkoly. Seznámili se tak se zbraněmi i politiky, zjistili, jaké povely používali letci RAF. Zahráli si na parašutisty nebo totálně nasazené. Dozvěděli se o koncentračních táborech pro Romy, o Terezínu i o osudech Lidic. A dokonce mohli hodit granát na Heydrichovo auto.

Děkujeme za organizaci i za účast.

Mgr. Jana Mácová

Video: ZDE

14

Kvě 23

Butovický zvoneček

9. a 10.5. proběhla na radnici Prahy 13 již tradiční hudební soutěž Butovický zvoneček. V letošním ročníku byla naše škola velice úspěšná.

V kategorii 1. tříd se na 1. místě umístila Laura B. z 1.B, v kategorii 2. tříd získal 1. místo Tadeáš P. z 2.A, v kategorii 4. tříd obsadila 1. místo Klára K. ze 4.C, v kategorii 6. tříd získalo duo Adéla H. a Kristýna J. ze 6.C 1. místo a Kristýna J. navíc místo 2. v kategorii sólový zpěv.

Všem zúčastněným gratulujeme k umístění a zároveň děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

4

Kvě 23

Turnaj ve vybíjené

Dne 26.4. se vybrané dívky z 6. ročníků zúčastnily turnaje ve vybíjené. Turnaj proběhl na ZŠ Kuncova a naše reprezentantky vybojovaly krásné 2. místo.

Ve čtvrtek 27. 4. proběhl na ZŠ Kuncova turnaj ve vybíjené pořádaný DDM pro chlapce ze šestých tříd. Náš tým prošel základní skupinou bez jediného klopýtnutí a první zápas ztratil až v semifinále se ZŠ Mládí. Porážka bolela. Na finále jsme rozhodně měli! Kluci se však semkli a bojovným výkonem proti ZŠ Chlupova urvali v souboji o třetí místo vytoužené medaile.  Všem gratulujeme  a moc děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

 

R. Skála a T. Krbec

 

3

Kvě 23

Den Země

Ve čtvrtek 20. 4. navštívila 6.C. akci v Centrálním parku pořádanou u příležitosti Dne Země. Děti si prošly informační stánky o hospodaření s vodou v kulturní krajině, dozvěděly se něco o rybách v našich řekách a rybnících i funkci lesa.  

V rámci výchovy k dobrovolnictví jsem se vybaveni pytli a rukavicemi společně pustili i do úklidu Centrálního parku. Dvanáct odpadkových pytlů se nám podařilo nasbírat během necelé půl hodiny. Věříme, že jsme tak přispěli ke zlepšení prostředí v blízkém okolím školy. 

 

T. Krbec

 

 

1

Kvě 23

Čarodějnický slet na Trávě

Spolek rodičů a přátel školy Trávníčkova pro naše žáky uspořádal 27.4. již tradičně zábavné odpoledne, kde se slétlo plno čarodějnic a čarodějů a měli možnost si se svými rodiči užít zábavné odpoledne. Kromě opékání buřtíků, kvízu na téma první pomoc a výroby malé čarodějky, na děti čekalo i malování na obličej a drobná odměna za splněné úkoly. Počasí celé akci přálo, sluníčko svítilo a všichni si parádně užili jarní odpoledne. Děkujeme členům Spolku rodičů (zvláště rodině Strnadů, Žížalů, paní Bernáškové, Kůsové, Řeháčkové a Piatko) za perfektně připravenou akci.

 

I. Žďárská

1

Kvě 23

Škola v přírodě 2.B a 2.C Štědronín

Po zdárném příjezdu jsme si vybalili a ubytovali se na krásných pokojíčcích. Dali jsme si vynikající oběd a po poledním klidu jsme vyrazili ven. Na slunečné louce jsme hráli seznamovací a pohybové hry. Bohužel se nám sluníčko aprílově proměnilo v prudký déšť a tak jsme se museli před svačinkou usušit a vyfénovat. Vše dobře dopadlo a jak nám hned chutnala svačinka. Po svačince jsme si již hráli hry v klubovně a po večeři si vyslechli pohádku O začarovaném království. Záchrana Duhového království vypukla v úterý.

V úterý jsme již na svém putování Duhovou říší potkali různé pohádkové postavy. Odpoledne nás potrápila Mnohonožka spacáková, ale nakonec se podařilo naše ponožky před ní uchránit a spárovat. Zato víla si na nás připravila ještě jeden zapeklitý úkol. Museli jsme jí posbírat poztrácené včelí úly. Večer nás navštívil ještě Ušák zimomřivý, který požadoval peří z bájného Ptáka ohniváka. Tím si pak doma zatopil, aby mu již nikdy nebyla zima.

Ve středu ráno bohužel počasí vůbec nepřálo, a tak jsme úkol od Kentaura s velkou radostí plnili uvnitř. Nechal nám zde totiž nádherné hvězdy v podobě korálků, které jsme si měli navléknout do památečního náramku. Tvořili jsme celé dopoledne a kdyby nás pan Král neposlal vyluštit šifru, navlékáme ještě teď. Po obědě nás Jezerní paní poslala na dlouhou cestu k hradu Zvíkov, abychom našli tajné symboly z věže a pomohli tím vysvobodit Sirénu ze zajetí Neptuna. To se nám zdárně podařilo a na cestě zpět jsme to oslavili veselým zpěvem. Po večerním odpočinku jsme se ohřáli u ohýnku, opekli si buřtíky a odvážně prošli temným lesem Duhového království pro kouzelný králův meč.

Čtvrtek bohužel opět začal deštivým, sychravým počasím a tak jsme museli zůstat v chaloupce. Dokončili jsme všechny úkoly od pohádkových bytostí a krásně si vyzdobili své drápisníčky. Po poledním klidu jsme vyrazili do závěrečného boje. Nejprve jsme v první sportovní hře získali draka. Ve druhé strategické hře jsme pak bojovali proti armádě černého jednorožce, kterou se nám společnými silami a získanými kouzly podařilo pokořit. Černý jednorožec přišel o část své síly i díky tomu, že jsme ulovili jeho největšího pomocníka-draka Zlodrápa. Mocným kouzlem jsme ho spoutali do dračí pasti, odkud už se mu nepodařilo uniknout. Závěrečný boj černého a bílého jednorožce už s přehledem a za velké podpory dětí vyhrál náš hrdina, bílý jednorožec. Na oslavu slavného vítězství jsme si parádně zatančili na závěrečné taneční slavnosti!

V pátek jsme se probudili do nádherného slunečného dne. Po vynikající snídani jsme se ohlédli za celým pobytem. Dětem se moc líbilo ubytování, moc jim chutnalo jídlo a velmi kladně hodnotily i perfektně připravené hry a výlet na hrad Zvíkov. Za svou statečnost při noční hře, za skvělé zvládnutí túry na hrad a hlavně za perfektní úklid pokojů dostaly děti rytířské řády od samotného krále Duhové říše. Jako poděkování dostaly i krásné diplomy, které jim budou dlouho naši dobrodružnou hru připomínat, díky legendárním drápisníkům, jež jsou jeho součástí. Odpoledne nás už čekali maminky v Praze.

1

Kvě 23

Program „Bezpečný pes“

V pátek 21.4. navštívil pan Cirkovský se svým psem třídy 1.D a 2.A s programem „Bezpečný pes“. Všichni jsme byli překvapeni poslušností jeho pejska, který reagoval nejen na slovní povely, ale i na povely rukou. Děti si zopakovaly části těla psa, seznámily se s řečí psího těla a také technikami, které jim pomohou chránit si důležité části těla v případě útoku psa. Zároveň se děti také učily, jak takovému útoku předejít. Na závěr si děti mohly psa pohladit. Setkání bylo velmi zajímavé a poučné.

 

L. Blechová, H. Bumbálková

22

Dub 23

Mezigenerační mosty

V uplynulém týdnu se výběr žáků pátých ročníků naší školy zúčastnil mimořádného projektu.

Společnost Metaculture uspořádala mezigenerační animační workshop.

Únik do přírody a k tvorbě, noc s výhledem na oblohu, táborák, kohouti místo budíčku nebo prasátka v ohradě… To všechno čekalo na děti, které vycestovaly do Českého Brodu, blízko kterého se nachází malebná jurtová osada, jež na dva dny poskytla útočiště školákům i aktivním seniorům. Ti pod vedením lektorů ve dvou týmech natočili krátké animované snímky, zpracovávající právě generační tematiku. Pracná animátorská práce a dlouhé hodiny strávené povídáním dětí se seniory tedy rozhodně přinesly své ovoce.

(Projekce pro účastníky a jejich blízké proběhne 27. června od 10:00 v kinu Aero. Snímky budou dostupné také na Youtube.)

Všem účastníkům děkujeme za krásný zážitek!

L. Capková

20

Dub 23

Sobotní výlet se spolkem rodičů

V sobotu 22.4.2023 využijeme krásného počasí a vyšlápneme ven.

Spolek rodičů a přátel ZŠ Trávníčkova, sekce „Tráva v botaskách“ zve rodiče s dětmi (i bez dětí) na procházku Přírodním parkem Povodí Kačáku.

Pojedeme v 10 hodin autobusem č. 307 ze Zličína do zastávky Ptice, křižovatka (asi 20 minut) a poté se vydáme ke Svárovské Lípě a dál ke Kačáku. Podél něj dojdeme krásnou přírodou přes Nenačovice až do Loděnic, odkud se autobusem vypravíme zpět k domovu.

 

 

Celou trasu můžete vidět zde: https://mapy.cz/s/hoteralome (délka: 11 km)

Trasa není vhodná pro kočárky ani kola.

Během akce rodiče zodpovídají za své děti.

Sraz v 9:45 na Zličíně u metra.

Kontakt: eva@bubli.cz

20

Dub 23

Čarodějnický slet v Trávě

Vážení rodiče,
Spolek rodičů a přátel při ZŠ Trávníčkova vás zve na další Čarodějnický slet v Trávě.
Tentokrát bude celou akci provázet téma První pomoc.
Čarodějnice se budou konat ve čtvrtek 27. 4. od 16 do 18 hodin na pozemku školy.
Pro vaše děti budou připraveny soutěže i výtvarné aktivity.
Děti v maskách budou odměněny.
Přineste si i buřty, bude zde možnost opékání donesených dobrot na ohni. Chléb, hořčice, kečup a bodce na opékání budou na místě k dispozici.
V případě nepřízně počasí bude akce zrušena. Sledujte proto naši stránku, kde případné zrušení Čarodějnic oznámíme.
https://www.spolek-trava.cz/…ar/

Těšíme se na vás.

17

Dub 23

Dvoudenní výlet

Děti z 1.D a 2.A si prodloužily velikonoční prázdniny dvoudenním výletem. Počasí nám nepřálo, ale zachránila nás vnitřní prohlídka zámku Loučeň. Po prohlídce si děti vyzdobily vajíčka a následovala cesta do Zoo Chleby. Díky tomu, že se počasí umoudřilo, mohly si děti prohlédnout venkovní výběhy se zvířaty. Večer na nás čekala v hotelu Ort výborná večeře a diskotéka.

Druhý den po snídani jsme si prohlédli hrad Kost a prošli část údolí Plakánek. Na závěr výletu jsme se vrátili do zámecké zahrady zámku Loučeň, kde si děti užily bloudění v labyrintu. Výlet se i přes počáteční nepřízeň počasí vydařil a všem se nám líbil.

8

Dub 23

Zahraniční učitelé na Trávě a Velikonoce nanečisto

V rámci projektu Výzvy 58 O KROK DÁL … navštívilo naši školu ve dnech 3. – 4. dubna 8 zahraničních kolegů z různých zemí Evropské unie, z Chorvatska, Španělska, Finska a Holandska. Cílem jejich návštěvy bylo poznat, jak funguje naše školství a zároveň se podělit o zkušenosti ze své pedagogické praxe a přiblížit našim pedagogům, jak funguje školství v jejich domovské zemi.

Pondělní dopoledne strávili stážisté s našimi učiteli ve třídách a odpoledne se zúčastnili společné akce Velikonoce nanečisto. Pro děti měli připravené různé hádanky a kvízy spojené s jejich zemí a s tradičními velikonočními zvyky. Večer jsme zakončili společným posezením.

Úterní dopoledne probíhalo ve třídách formou tandemové výuky, do které se lektoři aktivně zapojili a žáci si mohli prakticky vyzkoušet komunikaci v angličtině s rodilými mluvčími. Odpolední workshop vedený zahraničními lektory věnovaný jednotlivým zemím a školské problematice byl přínosný i pro naše pedagogy.

Tato stáž nebyla pouze jednorázovou akcí, ale byla dalším krokem k vytvoření mezinárodní spolupráce mezi jednotlivými učiteli a navázání přátelských vztahů.

Projekt O KROK DÁL… CZ.07.4.68/0.0/0.0/20_079/0002070 je spolufinancován Evropskou unií

VELIKONOCE NANEČISTO 2023 – YouTube

 

3

Dub 23

Plavecká škola v přírodě 3.B a 3.C

V týdnu od 20.4. se třídy 3.B a 3.C účastnily plavecké školy v přírodě na Orlíku. Děti se zdokonalily v plavání a užily si spousty her a zábavy jak ve vodě , tak na suchu.

 

E. Křivanová, K. Šormová

 

3

Dub 23

Festival Jeden svět

Ve středu 29.3. naše třída 3.C shlédla tři dokumenty v kině Ponrepo v rámci festivalu Jeden svět. Francouzský film Oáza pojednával o vztahu dvou bratrů dvojčat, z nichž jeden je postižený. V holandském filmu Na střídačku jsme sledovali chlapce, který prožívá rozvod rodičů. A poslední dokument nám ukázal dívku, která se musí vyrovnávat s velkou změnou v životě díky stěhování rodiny z Finska do Somálska. Moderátor Lukáš nás provázel celým programem, diskutovali jsme s ním a sdíleli vlastní zkušenosti. Festival Jeden svět byl pro nás nový a silný zážitek.  žáci 3.C a paní učitelka Kateřina Šormová

 

29

Bře 23

Prezentiáda

Tým žáků z naší 8.A se v letošním roce probojoval do celopražského kola soutěže Prezentiáda, což je soutěž v komunikačních a prezentačních dovednostech, a letos proběhl už její 14. ročník. Soutěží se v kategoriích – žáci 2. stupně základních škol a studenti středních škol. Tým ve složení Laura L., Ondra Č., Tomáš B. a Adam K. se probojoval do krajského kola s prezentací na téma diktátoři, která poukázala na temnou stránku historie. Celopražského kola se zúčastnily pouze dva týmy ze základních škol, ostatní družstva byla z víceletých gymnázií. Moc jim k tomuto úspěchu gratulujeme!

 

Linda Pecháčková

 

16

Bře 23

Loutkové divadlo z dílny žáků 5.A

Děti z 5.A vytvořily vlastní loutkové divadlo!

Podle kritérií si vytvořily postavy, pozadí, rozdělily si role a napsaly si scénář.

Poté si krátkou inscenaci vyzkoušely a nakonec ji zahrály divákům – spolužákům. Na výsledek se můžete podívat také: https://youtu.be/UWqaSlvjtQo

12

Bře 23

Třídíme odpad s roboty

Rozvoj digitálních dovedností lze aplikovat do všech činností ve výuce. Naši žáci z 2.C rozvíjeli tyto dovednosti v prvouce, kde se učili třídit odpad. Umíte třídit odpad? Určitě ano. Ale ne s takovými pomocníky, jaké měli naši druháci. Těm pomáhali třídit odpad roboti Vex123. A že jim to šlo skvěle! Podívejte se sami.

(87) Třídíme odpad s Vexíky – YouTube

(87) Třídíme odpad s Vexíky II – YouTube