Archiv novinek

4

Říj 23

Program – Divadlo pod lupou

Návštěva divadla Studio dva byla pro děti ze 3.A velmi zajímavá a poučná.

Dozvěděly se o historii divadla, prohlédly a vyzkoušely si kostýmy, paruky, navštívily šatny herců a na jevišti si podle scénáře zkoušely jednotlivé role. Prohlídka se všem velmi líbila.

 

L. Blechová

 

4

Říj 23

Zlato z malé kopané

V posledním zářijovém týdnu proběhlo na ZŠ Klausova obvodní kolo v malé kopané, kde se našim chlapcům velice dařilo. Nejprve si svůj turnaj odbyli žáci 6. – 7. tříd. Kluci vyhráli svoji skupinu, ale bohužel v semifinále prohráli až na penalty. Nakonec se umístili na 4. místě.

Mnohem víc se dařilo starším chlapcům, kteří suverénním způsobem procházeli turnajem, a nakonec vybojovali historické zlaté medaile a postoupili do krajského kola. Sestava: Petr B., Jakub S., Sergej R., Max B., Dominik V., Ivan T., Alex F. a Filip H.

Všem děkujeme za vzornou reprezentaci školy a starším chlapcům úspěch i v celopražském kole.

Andrea Kelnárová a Radek Skála

4

Říj 23

Výlet do Českého ráje

Ve dnech 26. 9. a 27. 9. uskutečnily třídy 2. D, 2. E, 3. A a 5. B v rámci Programu podpory ukrajinských uprchlíků a rozvoje sociální soudržnosti na území hl. m. Prahy pro rok 2023, financováno UNICEF, školní výlet s Buddy programem.

Cílem dvoudenního výletu byly Prachovské skály, Hrad Trosky a Jičín. Hrad Trosky byla naše první zastávka. Dověděli jsme se proč se skály nazývají Panna a Baba a vystoupali na vyhlídku, odkud byl krásný pohled na okolní krajinu.

Prachovské skály nás vítaly mohutnými pískovcovými útvary a my se vydali na nelehkou cestu vzhůru. Všichni bez problémů zdolávali schody nahoru a dolů. Odměnou byl výhled nad korunami stromů a protože bylo slunečno, viděli jsme na  kilometry daleko.

Hotel Ort byl naším útočištěm. Po náročném dni jsme povečeřeli a odpočívali. Druhý den nás čekalo město Jičín, které je všem známé z pohádky o Rumcajsovi. Prohlédli jsme si muzeum a vystoupili na věž v centru u náměstí.

Poté nás čekala cesta domů a mnohým se odjíždět nechtělo. Krásné počasí, nadšené děti a bezva instruktoři z agentury AVA, to vše přispělo k výletu, který se všem moc líbil.

 

Mgr. Věra Hamrová

4

Říj 23

Výlet na Vyšehrad

Za krásného zářijového počasí třídy 2.D a 3.A vyšly na komentovanou prohlídku na Vyšehrad. Zábavnou formou se děti dozvěděly základní informace o této historické památce. Byly rozděleny do skupin, ve kterých soutěžily a za správné odpovědi získávaly dukáty. Na závěr splnily zadané úkoly a všichni obdrželi sladkou odměnu.

L. Blechová, H. Bumbálková

 

14

Zář 23

Letní kempy a škola v přírodě s „Buddy“ programem

V době letních prázdnin proběhlo na naší škole v rámci Programu podpory ukrajinských uprchlíků a rozvoje sociální soudržnosti na území hl. m. Prahy pro rok 2023 několik kempů a jedna škola v přírodě.

 

Děti měly možnost si užívat volných chvil spolu se svými kamarády. Soutěžily, poznávaly nová místa, jezdily na výlety a ukrajinští kamarádi se zároveň zdokonalovali v českém jazyce a seznamovali se s naší zemí a našimi tradicemi zase z jiného než školního prostředí. Tento program finančně podpořila organizace UNICEF.

 

Paní učitelky z FZŠ Trávníčkova

 

14

Zář 23

Letní škola českého jazyka

Letošní Letní školy českého jazyka na FZŠ Trávníčkova se zúčastnili žáci prvního stupně pocházející z Bulharska, Brazílie, Moldávie, Mexika a Ukrajiny. Škola nebyla jen o opakování učiva, ale také jsme vyrazili na výlet do centra města. Podívali jsme se na střídání stráží na Pražském hradě, sledovali jsme barevnost vitráží v Chrámu sv. Víta, zapotili jsme se při výšlapu na Petřínskou rozhlednu a svůj zrak jsme procvičili v zrcadlovém bludišti. Druhý den žáci své zážitky z výletu výtvarně zpracovali a dále rozšiřovali slovní zásobu na téma město.  Během kurzu jsme se učili i o dalších tématech a rozšiřovali jsme slovní zásobu pomocí her, dramatizace a sportovních aktivit. I přesto, že žáci pocházejí z jiných koutů světa, dokázali mezi sebou navázat mnoho hezkých přátelství a společně jsme si celý týden velmi užili.

 

Prázdninový kurz českého jazyka byl součástí projektu Společná adresa – Praha 13, spolufinancováno v roce 2023 Ministerstvem vnitra ČR v rámci podpory integrace držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny a městskou částí Praha 13.

 

H. Bumbálková, J. Repčáková

 

 

30

Čvn 23

Třeťáci mají nové kamarády z Německa!

Děti ze 3.B si v rámci výuky angličtiny začaly dopisovat s dětmi z německého Heidelbergu. V úvodním dopise společně představily naší školu, v druhém dopise pak samy sebe. Nyní čekají na dopis od svého dopisovacího kamaráda a až mu budou moct po prázdninách odepsat.

 

Isabel Mahoney

 

28

Čvn 23

Sejdeme se v Trávě III.

Úterý 27.6. patřilo jedné z největších akcí na závěr školního roku Sejdeme se v Trávě. V pořadí to byl již třetí ročník, při kterém měli v odpoledních hodinách rodiče s dětmi zhlédnout několik divadelních představení žáků prvního i druhého stupně. Na pódiu zazněly písně školního sboru a roztančilo nás taneční studio Mirabel. Nejen, že byl tento ročník přímo nabitý workshopy, ale přálo nám i příjemné počasí a atmosféra.

Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem účinkujícím za jejich skvělé výkony, všem žákům, kteří se ujali role moderátorů a rovněž všem učitelům, kteří se podíleli na přípravě akce.

Budeme se těšit na další ročník!

28

Čvn 23

Land art v Centrálním parku

Rozloučení se školním rokem 2022/2023 proběhlo letos v Centrálním parku Prahy 13. Podtitulem celé akce, kterou iniciovala MČ Prahy 13, bylo krajinné umění – Land art. I naši žáci z 1. stupně se do akce zapojili a z bambulek vlastní výroby vytvořili nádhernou rozkvetlou louku.

Video ZDE.

26

Čvn 23

Projekt Bohatství Země aneb sůl nad zlato

Více než tři měsíce jsme u nás v 1.B společně shromažďovali informace, fotografie, obrázky, vzorky a zajímavosti týkající se soli v rámci projektu Bohatství Země aneb sůl nad zlato. Vše jsme průběžně třídili do kategorií a zaznamenávali na flipchartový papír. Zjistili jsme, kde se sůl vlastně bere, jak vzniká, jaké jsou její vlastnosti, klady a zápory její konzumace, kde všude ji můžeme použít, s jakými druhy se můžeme setkat. Následně jsme si rozplánovali další práci, utvořili skupinky, rozdělili si úkoly a pustili se do tvorby finálních informativních „tabulí“, které můžete vidět v šatně naší školy. Pustili jsme se i do pokusů (sledovali jsem odpařování vody a usazování soli a tvorbu solných krystalů) a do práce na vlastních solných modelech. Vše jsme zakončili závěrečnou reflexí, při níž prvňáčci prokázali, že tento rok rozhodně nezaháleli a dovedou své nově nabyté písařské dovednosti efektivně využívat v praxi. Těšíme se na příští rok a další projekt z našeho cyklu Bohatství Země.

 

Mgr. M. Koudelková

 

26

Čvn 23

Učíme se venku

V rámci projektu Les ve škole se třída 1. A vydala na několik výprav do okolí školy, blízkých lesů, komunitní zahrady i městské divočiny. Žáci se učili nejen o přírodě, ale také běžnou látku 1. třídy v přírodě. Během roku je doprovázely ponožkové loutky, pro které ve třídě žáci vytvořili Čekárnu na dobrodružství. Třída spolupracovala také se stanicí přírodovědců, od které měla zapůjčené echolokátory na sledování netopýrů. Této akce, která probíhala ve večerních hodinách v Prokopském údolí, se účastnili také rodiče. Na konci školního roku pak třída získala certifikát lesní třídy. Účastí v projektu se také třída stala patrony 10 m2 Nového pralesa na Ještědském hřebenu.

 

Mgr. Jana Repčáková

26

Čvn 23

Run and Help

Charitativní běh Run and Help se stal na konci školního roku již tradicí.

V letošním ročníku předala Sára Brandtová (loňská sbírka – bionická protéza) pomyslnou štafetu pomoci naší asistence Báře Loydové, abychom jí pomohli získat potřebné finance na pro ni tolik potřebnou delfinoterapii. Zde její příběh. https://www.donio.cz/baradelfinoterapie#obsah

Díky vaší pomoci a běhu našich žáků jsme přispěli částkou 23 038 Kč. Všem děkujeme za příspěvek.

20

Čvn 23

Soutěž o nejlepšího čtenáře

Soutěž o nejlepšího čtenáře školy, která probíhala od října do konce května,  vyhlásila v tomto školním roce naše školní knihovna. Tato aktivita měla za cíl upozornit žáky na možnost výpůjčky knih i z naší školní knihovny a  také je motivovat k aktivnímu čtení.  Do soutěže se zapojili žáci jak z 1., tak i ze 2. stupně. Nejlepší čtenářkou se stala Julie S. ze 7.B, která si z nabídnutých titulů vybrala a přečetla 17 knih. 2. místo patří Matěji Š. ze 3. A a 3. místo Haně K. z 2.B. Žákyně Karolína H. ze 4.C a Adéla H. z 6.C se podělily o místo 4. a vyhrály drobnou cenu. Žáci na prvních třech místech získaly jako odměnu poukázky do knihkupectví. Všem výhercům gratulujeme.

20

Čvn 23

Páťáci v Rozhlase

Během uplynulého týdne navštívili zájemci z řad 5.B v odpoledních hodinách budovu Českého Rozhlasu, aby si pod vedením profesionálů vyzkoušeli nahrávání vlastních minirozhovorů ve skutečném studiu. Dostali také možnost prohlédnout si většinu prostorů instituce, která letos oslavila sté narozeniny.

Jako poděkování děti vytvořily i koláž a přání s rozhlasovou tematikou. Program byl zajištěn v rámci projektového vyučování nejen historie paní učitelkou Capkovou, která v ČRo působila. Poděkování však patří zejména pánům Liboru Vackovi a Tomáši Zikmundovi, kteří dětem nadšeně věnovali svůj čas i know-how.

Děkujeme!

A že všechny cestou zmáčela průtrž mračen? To jen podtrhnulo nezapomenutelnost celého zážitku.

20

Čvn 23

Knižní bazárek v Trávě

Letos jsme uspořádali 1. ročník Knižního bazárku, do kterého se zapojila celá škola. V průběhu května se v kabinetu českého jazyka shromažďovaly knihy všech žánrů a pro všechny generace. Přečtené knihy, které doma jen „ležely“, nosili žáci, rodiče i učitelé. V červnu se bazárek zrealizoval. Výběr knih byl obrovský. A je úžasné, že většina z nich našla domov u nového čtenáře. Věříme, že se bazárek stane na naší škole tradicí.

 

M. Vignerová, L. Pecháčková

20

Čvn 23

Návštěva útulku ve Svárově

V minulém týdnu se výběr žáků 5.B vydal do psího útulku ve Svárově. Děti měly možnost vidět jak pejsci v nouzi žijí, dozvěděly se, jaké to je vést útulek, věnovaly se pejskům a předaly dary, které se na naší škole posbíraly. Návrat zpět do školy byl provázen krásným pocitem z vykonání dobrého skutku. Útulek rádi navštívíme znovu a pejsky s potěšením vyvenčíme. Děkujeme útulku ForDogs z.s. za tento zážitek a všem, kteří se rozhodli pomáhat s námi.

 

I. Mahoney

13

Čvn 23

SEJDEME SE V TRÁVĚ III.

Dne 27.června 2023 od 16 do 17:30 hodin pro Vás připravujeme zábavné odpoledne Sejdeme se v Trávě III. V rámci této akce si budete moci vyzkoušet nejrůznější druhy workshopů a sportovních aktivit. Nebude chybět ani velice oblíbené malování na obličej, DJ, plno jídla a pití. V doprovodném programu uvidíte spoustu zajímavých vystoupení.

 

Těšíme se na Vaši účast!

 

Leták v [ pdf ]

 

11

Čvn 23

Divadlo končí

Měsíční divadelní maratón zakončilo představení Lakomá Barka v podání 9.C. Pohádku zhlédlo deset tříd z 1. stupně. I tato pohádka měla veliký úspěch. Zaujaly především humorné scénky a výborné herecké výkony.

8

Čvn 23

Nová učebna chemie

V rámci projektu Odborná učebna chemie v FZŠ Trávníčkova došlo k modernizaci učebny chemie včetně přípravny. Výuka v nové učebně motivuje k bádání a objevování, které těší žáky i paní učitelku. Celá rekonstrukce přispěla k rozvoji kompetencí žáků v oblasti přírodovědných oborů.

 

8

Čvn 23

AKCE „R5“

Třída 5.A připravila 31.5.2023 pro své rodiče akci „R5“ aneb rozloučení s 5. třídou. Děti si pro rodiče připravily příběhy na téma „Jak se vidím na 15 let“, které si navzájem ilustrovaly a vytvářely si k nim otázky, na které museli rodiče odpovídat. V rámci akce se také podávalo něco dobrého k jídlu a pití, dokonce byl táborák. Zároveň přišli dva noví spolužáci, kteří k dětem nastoupí do 6. ročníku. I pro ty měly děti připravený program a uvítací dáreček. Troufáme si odhadnout, že se na nás kluci těší stejně, jako my na ně. V průběhu akce dorazil jako překvápko (jak pro paní učitelky, tak pro děti) medvěd, který s dětmi zpíval Káju Gotta a tancoval. Rozlučka proběhla mimořádně skvěle a děti už se těší na 2. stupeň a na novou paní učitelku.

Eva Skálová (současná), Ivana Peterová (budoucí)