Archiv novinek

18

Kvě 20

Online výuka nás stále baví

Online výuka na naší škole stále pokračuje. Pedagogové, ale i žáci se stále zdokonalují v IT dovednostech a díky tomu vzniká i mnoho zajímavých projektů, výukových videí a prezentací.

Druháčci popisovali, jak vnímají dobu koronavirovou.

Žáci 4. B při online výuce vytvářeli společně s paní učitelkou myšlenkové mapy k učivu o husitství.

Žáci sedmých tříd právě probírají středověk. Na toto téma vytvořili řadu prezentací.

Prezentace –  česká šlechtastředověká řemesla a obchodstředověká města, církev a kláštery.

A paní učitelka natočila videonahrávku k učivu o Stoleté válce.

Video můžete vidět zde.

 

11

Kvě 20

Příběhy na P

Mezi našimi žáky se skrývají mistři jazyka… Takto si někteří žáci pohráli s písmenkem „P“. Příběhy začínající stejným písmenem jsou vskutku povedené.

 

 

Příběhy na P

Přišlo pondělí, proto posílám přátelský pozdrav pilným panáčkům a panenkám, paličákům, povalečům, pohanům, posmutnělým plavovláskám, pěšákům, pánům a paním! Posel pádí přes pahorky plné překrásných parfémových pampelišek, paseky plné pštrosů. Pajdá přes palác. Pádluje přes potok, přeběhne přes placatou palubu parníku. Podívejte – platýz, pstruh! Pes plave. Posel přelétne plynné planety, Pluto a přeplave pevninské poloostrovy. Partyzánsky proběhne papežské panství, pak prolétne podél pestrobarevných perel, použije podběrák. Posel překonal překážky, přinesl pozdrav, pak padl. Prý posel!? Podfuk! Podvod, přibarvená pohádka…  Poťouchlý, potřeštěný projev. Poděkuji za pozornost. Půjdu počítat pětky, padesátky, patnáctky. Povečeřet. Pá, pohlednice z prázdnin. Prý prázdniny. Pořád pracuji, počítám, píšu a přemýšlím. Prozatím přepínám, případný potlesk potěší. Pilbert

(Gilbert Friedman 6.A)

 

Prvního prosince, pod přístřeškem pana policajta, pije pantáta pivo, poklidní papoušci papouškují, pánbůh přihlíží. Přízrak přichází po půlnoci pěkně pomalu, potichu. Pytle plné papriky, pomerančů, papáji, plní prázdná podlaží přepychového penziónu. Ptakopysk plující potokem, ptáci pískají, psi poslouchají pána. Pytláci pytlačí, překvapující pokrmy paní Poláčkové, pan Polák přísahá panu Pištěkovi. Pavlík pyká před potravinami, poliklinikou, policajtem. Před parkem postává parta pracovníků, pohybují prstíky, pracují poctivě, pilně, porušují pracovní povinnosti, popíjí pelyňkové pivo, přesné projektování podstata pořádného postavení projektu. Petřík pere prádlo, pekař peče pečivo, Patrik pálí punčocháče. Pravidla pravopisu přepisují první písmena příslovcí.
Podvečer pokračuje, přítomní poklidně povídají.
Prozatím pa

(Ema Bláhová 6.A)

 

Paní Prokešová píše psaní panu prezidentovi. Prostý papír plní písmena promítající paniku. Prý perníkáři pašují Pardubický perník. Pomohou pracovití policisté? Policejní psi panikaří.
Potřebují poznat pach pardubického perníku, poněvadž poznají pouze pach pervitinu. Pašeráci právě překročili práh Polska. Potulní polští překupníci počínaje pondělkem prodávají perník.
Pochvalují: peníze potečou proudem. Pardubický perník přesahuje poptávku. Prodej prudce postupuje po planetě. Potulným písničkářům padají pysky. Policie přestává pátrat po prodejcích. „Perník panuje!“ povídají policisté. Pánové, paničky poslušně papají perníčky. Předvádějí pupky. Policie poptává pardubický produkt. „Pojíme, popijeme“ praví pán policista. Protiperníková politika poražena!

(Matyáš Häusler 8.A)

 

 

Praha, pátek, pětadvacátého pátý, pět podvečer :

Pan Paseka pokukoval přes plot, protože pan Papuchalka pořádal ples. Pan Papuchalka pana Paseku pozval pozdě. Na parketu plesali páni i paní. Potom podávali pokrmy připravené paní Papuchalkovou : pidi předkrmy, preclíky, prosciutto, pomeranče, pomela, popcorny, pirožky, pity, paštiky, polévky, pak pečené a popepřené panenky, pražené Pražmy, párky, papriky, pizzy, papáji, pórky, petrželové pesto, přílohy, pyré, polenty, potom pekanové, para polevy, palačinky, panna cotty, pendreky, pěny z papáji, perníky, povidla, pudinky, pití, piva. Přátelé papali, papali. Pak pustil pan Papuchalka pohádky, premiéry. Pak přátelé pajdali do paláců, postelí. Pan Paseka plakal. Pan Papuchalka přišel pro pana Paseku, pravil: příteli pojď pro přítelkyni, popovídáme, popijeme piva, poplesáme, probdíme půlnoc.

(Hana Ojdanič 6.A)

 

 

7

Kvě 20

Zahájení tenisových tréninků TK FZŠ Trávníčkova

Dne 11. 5. 2020 budou opět zahájeny tréninky TK FZŠ Trávníčkova. Při dodržení všech hygienických nařízení budeme trénovat dle stávajících rozvrhů na tenisových kurtech v areálu školy.

 

Těšíme se na spolupráci s vámi.

 

Případné dotazy na tel: 603 443 320, p. Dohnal

5

Kvě 20

Online výuka

Video z online výuky na YouTube.

A ještě jedno video na YouTube.

Projekt ,,Opera“ v PDF zde.

5

Kvě 20

Virové prázdniny – 7. zadání – Úklid

Všichni jsme si doma myslím v minulých týdnech pěkně poklidili a takový úklid, to je opravdové umění!
Dnes jsme se inspirovali nápadem z Národní Galerie v Praze
Někteří tvůrci jsou okouzleni pořádkem a vytvářejí si ho i tam, kde bychom ho nečekali. Jsou jimi např. Švýcar Ursus Wehrli a Češka Běla Kolářová

 

Celé zadání v PDF.

5

Kvě 20

6. zadání – Surrealistická koláž

Surrealistická koláž je obor, ve kterém jsme v Čechách mistři. Dnes navážeme na tuto tradici, která je stále živá.
Co je koláž víte všichni = obrázek slepený z vystříhaných částí.
Co je to ten surrealismus? Je to umělecký směr, který vytváří neskutečné snové světy. Určitě se vám už stalo, že se vám zdál bláznivý sen, kde sloni lítali, nebo lidé kolem vás byli jako roboti či jiná podivnost. Tak to už je vaše hlava surrealistou.
Inspirovat se můžete u autorů jako je Karel Teige, Adolf Hoffmeister, Jiří Kolář nebo Jan Švankmajer. Ze zahraničních zaujmou Alexey Kondakov nebo Rocio Montoya (Stačí zadat slovo koláž a jméno autora a uvidíte….)

Celé zadání v PDF.

29

Dub 20

Výtvarná soutěž Virové prázdniny aneb čas na tvorbu

Vzhledem k nenadálé situaci, která nastala v souvislosti s epidemií koronaviru, kdy jsme všichni ze dne na den zůstali doma, vyhlásila FZŠ Trávníčkova pro své žáky výtvarnou soutěž Virové prázdniny aneb čas na tvorbu, která přináší dětem a jejich rodičům náměty pro tvořivé činnosti z běžně doma dostupných materiálů. Odezva z rodin je velmi kladná, každý týden nové téma a každý týden kolem stovky prací, které obdržíme. Nezřídka jsou doplněné i poděkováním za hezkou inspiraci nebo popisem, jak se celá rodina při tvorbě odreagovala. Výběr z nich uveřejňujeme pravidelně na školním FB a pro vás zde malá ochutnávka ve videogalerii na YouTube.

 

 

 

23

Dub 20

Gilbertovy referáty

Dny, které nyní trávíme doma, vyplňují žáci také četbou knih. Mezi nejaktivnější čtenáře patří Gilbert Friedman z 6.A, který své velice zdařilé referáty obohacuje o originální ilustrace. Stojí za to, abychom jeho práce uveřejnili a inspirovali ostatní. Jsme rádi, že čtete, tvoříte a jste kreativní!

 

M.Vignerová

Referát „Prodaná nevěsta“ v PDF.
Referát „Bylo nás pět“ v PDF.

22

Dub 20

Virové prázdniny, aneb čas pro tvorbu – 5. zadání

Pijete rádi kakao, černý čaj, vodu s červeným sirupem, meltu, nebo si rodiče právě uvařili kávu, nalili sklenku červeného vína, nebo babička právě otevřela sterilovanou červenou řepu? Tak tyhle všechny tekutiny dělají báječné fleky, skvrny, prostě paseku.

Ale když se taková skvrna udělá na papír….

Může vzniknout skvrňák! Potřebujete jen skvrnu na papíře a tužku nebo fix na dokreslování.

Tak hurá do toho – Inspirací vám může být umělec Stefan Kuhnigk

 

 

Celé zadání v PDF.

17

Dub 20

Virové prázdniny, aneb čas pro tvorbu – 4. zadání

Především přejeme všem rodinám našich žáků pokojné Velikonoce.

4. zadáním je kraslice neboli zdobené vejce.

 

Zdobit můžete libovolnou technikou, čím více originální bude, tím lépe.
Dokonce ani to vejce nemusí být opravdové. Může být sádrové, hliněné, papírové, slaměné, moduritové, z těsta………

 

Celé zadání v PDF.

30

Bře 20

Virové prázdniny, aneb čas pro tvorbu – 3. zadání

STÍNOHRA

3. zadání do soutěže Virové prázdniny aneb čas na tvorbu

 • Vyprávějte příběh stínem.
 • Z věcí co máte doma a jejich stínů vytvořte fantastický svět.
 • Hrajte si s velikostmi i s novými souvislostmi.
 • Stíny nemusí být jen černé, fantazii a originalitě se meze nekladou.
 • Stíny nemusí být jen malované, můžete je vystříhat, nebo něčím vysypat, ani zde není žádné omezení pro nápady.
 • Můžete vyfotit i aranžmá, podle kterého budete tvořit.

 

Zadaná ke stažení v PDF.

26

Bře 20

Zápis do 1. třídy

Vážení rodiče,

v současné neobvyklé situaci bude zápis dětí do 1. třídy organizován jiným způsobem, než jsme byli zvyklí v minulých letech. Na webové stránky školy je nainstalován nově zakoupený software, který bude podporovat možnost převážně distančního řešení tak, aby nedocházelo k setkávání více lidí.

 

 

Online zápis:

 

Elektronický formulář je dostupný po kliknutí na následující banner:odkaz na zápis online

Video-návod naleznete na zde.
Data z online zápisu jsou zabezpečenou cestou komunikována škole. Aplikace online zápisu zároveň vygeneruje vyplněnou žádost o zápis, kterou je třeba vytisknout a podepsat. Předpisy vyžadují podpis zákonného zástupce. Poznamenejte si prosím registrační číslo žádosti, pod kterým bude na webu školy a na škole vyvěšen seznam přijatých žáků.

 

 

Přílohy žádosti:

 • kopie rodného listu
 • kopie občanského průkazu

V případě žádosti o odklad je nutno přiložit:

 • kopii doporučení školského poradenského zařízení (může být doručeno i později)
 • kopii doporučení odborného lékaře nebo klinického psychologa

Pro cizince jsou povinné přílohy:

 • kopie potvrzení trvalého nebo dočasného pobytu dítěte na území ČR
 • kopie pasu dítěte

Na všech přiložených kopiích musíte napsat tento text: „Souhlasím s poskytnutím kopie (RL, OP, ….) “
Souhlas s poskytnutím kopie musí opět podepsat zákonný zástupce.

 

 

Podepsanou žádost a přílohy je třeba doručit škole. Možnosti jsou následující:

 • datovou schránkou, jejímž držitelem je fyzická osoba
  Datová schránka školy: azuv2kn
 • emailem s elektronickým podpisem na email: ilona.zdarska@zstravnickova.cz
 • poštou
 • vložit dokumenty do obálky a obálku vložit do sběrného boxu umístěného ve vestibulu školy každý pracovní den v daném termínu od 9 do 16 hodin od 6. 4. do 20. 4. 2020

Pokud z opodstatněného důvodů nemůžete využít jednu z výše uvedených cest, budou vedle sběrného místa připravené prázdné formuláře, které můžete vyplnit na místě ručně a přímo vložit do sběrného boxu.

 

 

Pokud budete mít jakékoliv dotazy volejte nebo pište:

 

Zástupce pro 1. st. Mgr. Ilona Žďárská

ilona.zdarska@zstravnickova.cz

605 427 267

 

Zástupce pro 2. st. Mgr. Olga Bočková

olga.bockova@zstravnickova.cz

603 189 642

 

 

Přejeme Vám úspěšný zápis do 1. třídy a všem především pevné zdraví.

 

 

Kritéria pro zápis jsou ke stažení v PDF.

 

24

Bře 20

Virové prázdniny, aneb čas pro tvorbu – 2. zadání

AUTOPORTRÉT

Autoportrét – neboli podobizna sama sebe.
Zkuste vyjádřit, jací jste, kdo jste, co je pro vás charakteristické.
Buďte originální.

 

Doporučené techniky:

 • Koláž z neobvyklých materiálů (nitě, koření, odstřižky látek, alobal….)
 • Tisk rytiny do tácku na jídlo, obtisk malby na igelit
 • Počítačová kresba
 • Malba neobvyklým nástrojem (kartáček na zuby, houbička, hřeben, prsty….)
 • Jakákoliv jiná neobvyklá technika

 

2. zadání ke stažení v PDF.

24

Bře 20

Virové prázdniny, aneb čas pro tvorbu – 1. zadání

MÍSTO, KTERÉ MÁM RÁD/A

 

Ukažte nám své oblíbené místo. Může to být kdekoliv: ve městě, v přírodě, na výletě, s kamarády, u rodiny, ale třeba i ve snu.

 

Techniky na výběr:
kresba, malba nebo počítačově upravená fotografie.

 

1. zadání ke stažení v PDF.

17

Bře 20

Výtvarná soutěž FZŠ Trávníčkova „Virové prázdniny“ aneb čas na tvorbu

 • Každý pátek vyhlásíme téma týdne
 • S vyhlášením nového tématu, uzavřeme téma předchozí
 • Tvořte samostatně, se sourozencem, či s rodiči
 • Hotová díla nafoťte
 • 1. stupeň posílá fotky třídním učitelkám
 • 2. stupeň posílá fotky paní učitelce na VV
 • Každý týden vybereme nejzdařilejší kousky a zveřejníme
 • Po prázdninách uspořádáme výstavu všech prací

 

Při odeslání práci doprovoďte komentářem, kdo ji vytvořil, případně nějaké dojmy z práce.
Dobře se bavte!

 

Leták stažení v PDF.

 

11

Bře 20

Výlet do Prokopského údolí

V pondělí 9. 3.  se třída 2.B z naší školy vypravila se třídou 2.B z FZŠ Otokara Chlupa na druhé seznamovací dopoledne do Prokopského údolí. Děti společně plnily schované úkoly a nakonec si udělaly táborák s buřtíky. Den si moc užily a už se těší na další setkání s novými kamarády! 🙂

Jana Davidová

 

11

Bře 20

Hrajeme si na školáka

V souvislosti s opatřením bezpečnostní rady státu je od středy 11. 3. 2020 do odvolání škola uzavřena. Z tohoto důvodu se  akce pro předškoláky „ Hrajeme si na školáka ruší.

O náhradním termínu budete informováni prostřednictvím webových stránek a letáčku, který obdržíte u zápisu do první  třídy.

 

Děkujeme za pochopení.

 

Mgr. Ilona Žďárská

11

Bře 20

V Evropě se neztratíme II – zahraniční stáž v Dánsku

V rámci projektu o vzdělávání žáků s OMJ jsme se zúčastnily stáže v Dánsku, kde jsme se mohly seznámit s dánským školstvím a sledovat výuku na dvou školách. Byla to pro nás cenná zkušenost. Zjistily jsme, že způsob a metody výuky se příliš neliší od těch našich českých a mnohá učitelka nebo učitel by hodinu připravili a odučili lépe. Důraz je tu kladen především na individualizaci práce, což umožňuje i používání notebooků v hodinách (každý žák ho dostává od školy). Co ale bylo jiné a inspirativní bylo celkové nastavení společnosti a přístup k žákům. Všichni navzájem si tu více důvěřují, rodiče škole, škola učitelům, učitelé žákům a opačně. Žáci jsou do 7. třídy hodnoceni pouze slovně a do této doby mají pochopit, že se učí pro sebe a pro život, ne pro známky. Žáci jsou vedeni k samostatnosti a zodpovědnosti sami za sebe. Nikdo je tu příliš nehlídá a oni nemají potřebu výrazně zlobit.

 

Jana Mácová a Linda Pecháčková, FZŠ Trávníčkova

 

5

Bře 20

Bruslení

V pondělí 2.3. se páťáci loučili s bruslením. Bruslení je moc bavilo a u všech bylo vidět velké zlepšení v technice a rychlosti jízdy na bruslích.

 

5

Bře 20

Bylo, nebylo…. (Čtení dětí dětem)

Baví nás psaní, baví nás čtení, baví nás pohádky… A tak není divu, že když jsme všechny naše záliby spojili dohromady, vznikl krásný a vydařený projekt mezi 1. a 6. třídou. Šesťáci v hodinách češtiny napsali pohádky, jejichž úspěšnost si přišli ověřit k těm nejmenším a nejdůležitějším posluchačům. O tom, že byly pohádky úspěšné, svědčily zaujaté výrazy a emotivní reakce prvňáčků. Krátké interaktivní hry mezi jednotlivými pohádkami vtáhly všechny přítomné aktivně do děje a umocnily tak jejich porozumění. Nejvydařenější pohádky uveřejňujeme ke čtení. Ať se vám líbí…

 

Pohádky ke stažení v PDF.

 

                                                                                            Markéta Vignerová