Archiv novinek

13

Pro 18

Vánoční jarmark – poděkování

V úterý 11. 12. 2018 proběhl na škole jako každoročně vánoční jarmark, na kterém díky dobrovolné aktivitě rodičů ze Spolku rodičů a přátel ZŠ Trávníčkova, byla otevřena šatna, kam si návštěvníci jarmarku mohli odložit své kabáty a poté si užívat předvánoční atmosféru v hale školy.

 

Rádi bychom poděkovali maminkám ze Spolku rodičů, které šatnu zřídily a provozovaly bez nároku na
odměnu. Díky vašim drobným darům bylo za šatnu vybráno celkem 663 Kč. Tato částka bude použita na nákup kočárku pro panenky do školní družiny.

 

Vedení školy

12

Pro 18

Tradiční vánoční jarmark

plno hostů, bývalí žáci, prima atmosféra…

 

12

Pro 18

3. C Mezi barvami

V listopadu jsme se třídou navštívili výstavu Františka Kupky ve Valdštejnské jízdárně. Před prohlídkou obrazů jsme prošli programem Mezi barvami, kde si děti zkusily hru s barvami a světlem. Výstava nás tak zaujala, že jsme si ji prošli dokonce dvakrát po sobě, nejprve s paní průvodkyní, která nám řekla spoustu zajímavostí nejen o obrazech, ale také o životě malíře. Pak jsme se vrátili k vlastní tvorbě v ateliéru a nakonec jsme si přáli vidět obrazy znovu, tedy jsme si výstavu prošli ještě jednou, důkladně. Ve škole jsme pak dostaly kousek obrazu Františka Kupky a pomocí temperových barev jsme si zkusili dokončit obraz dle své vlastní fantazie. Naše zdařilá díla jsou vystavena na nástěnce chodby vedoucí k tělocvičně.

 

Mgr. Kristína Pekárková

 

5

Pro 18

A školou chodil nejen Mikuláš

5

Pro 18

Historický úspěch ve florbalu

V letošním obvodním kole ve florbalu se nám velice dařilo, když jsme v pěti kategoriích získali 3 medaile a 1 čtvrté místo. Nejúspěšnější byly dívky z 8. a 9. tříd, které turnaj vyhrály a postupují do krajského kola. Velikou radost nám udělali i žáci a žákyně ze 6. a 7. tříd, shodně se umístili na 3. místě. Chlapci ze 4. a 5. tříd prohráli souboj o 3. místo a skončili čtvrtí. Nejstarší chlapci mají silnou konkurenci a nepostoupili do finálové skupiny o 1. – 6. místo. Všem žákům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a děvčatům přejeme úspěch v krajském kole.

 

Andrea Kelnárová a Helena Vodsloňová

 

30

Lis 18

17. listopad – Den boje za svobodu a demokracii – Beseda s PhDr. Pavlem Žáčkem, Ph.D.

17. listopad je spojen se dvěma událostmi moderních českých dějin, při nichž hlavní roli hráli studenti českých vysokých škol. V roce 1939 byly nacisty uzavřeny vysoké školy, mnoho studentů pak posláno do koncentračního tábora a někteří i popraveni. V roce 1989 studentská demonstrace vedla k pádu komunistického režimu a obnovení demokracie.

 

Ve čtvrtek a v pátek 15. – 16. listopadu měli žáci vyšších ročníků naší školy výjimečnou příležitost zúčastnit se besedy se vzácným hostem PhDr. Pavlem Žáčkem, Ph.D., novinářem, historikem, vysokoškolským učitelem a politikem. Pan Žáček byl jedním z organizátorů studentské demonstrace 17. listopadu 1989 a šéfredaktorem nezávislého čtrnáctideníku vysokoškolského hnutí Studentské listy. Poutavou formou přiblížil převratné listopadové události roku 1989 žákům, ti se pak aktivně zapojili do
diskuze, kterou byla beseda ukončena. Pro všechny zúčastněné bylo setkání s touto osobností 17. listopadu 1989 velkým přínosem. Děkujeme.

 

Ilona Žďárská

 

30

Lis 18

Národní muzeum v plné kráse

Třídy 3.A a 4.A navázaly na školní projekt ke 100. výročí založení Československa návštěvou výstavy v Národním muzeu. Všichni jsme obdivovali krásně zrekonstruovanou budovu a užili si zajímavý výklad průvodkyně, přizpůsobený věku žáků. Československá výstava přibližuje úspěchy i peripetie, kterými stát během své existence procházel. Při vyplňování pracovních listů si děti ověřily své znalosti získané během výstavy. Žákům i učitelkám se celý program velmi líbil.

 

Ludmila Blechová, Helena Bumbálková

 

30

Lis 18

Výtvarná dílna – vánoční drobnosti

V úterý (tentokrát mimořádně v úterý) 4. 12. 2018 od 14.00 se bude konat další výtvarná dílna. Budeme vyrábět vánoční drobnosti, jako je rolnička – andílek, přáníčko s potiskem, vánoční visačka na dárek apod.

 

Tuto dílnu povede opět odborná lektorka. Materiál zajistí výtvarnice, dítě zaplatí poplatek 30 Kč.

Svoji práci si opět hned odnese domů.

 

Sraz jako obvykle ve 14.00 před automaty na hlavní chodbě. Odchod dětí domů dle potřeby (kontakt je přes vrátnici – jako u družiny). Ukončení dílny a úklid cca v 17.00.

 

Vladimíra Medulová

30

Lis 18

Stolní tenis

Naše škola opět organizovala obvodní kolo POPRASK ve stolním tenisu. Obsadili jsme všechny kategorie. Chlapci 8. – 9. tříd vyhráli a postupují do krajského kola.

 

Výsledky:

1. místo chlapci 8. a 9. tříd – Michal Redlich, Jiří Nesvačil, Jan Berka a Jiří Nedbálek

1. místo smíšená 4. a 5. třída – Lukáš Neuberg, Patrik Jindra, Barbora Jindrová a Jan Trubl

3. místo dívky 6. a 7. tříd – Barbora Jarolímková, Adéla Holečková a Linda Šátková
Starší dívky a mladší chlapci se shodně umístili na 5. místě.

 

Všem sportovcům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a pomoc při organizaci turnaje.

 

Jaroslav Lapáček, hlavní trenér

30

Lis 18

Jak zvládnout první pomoc

Ve čtvrtek 15. 11. si pro děti v 5. A udělala čas paní Drncová, a protože je zdravotnice, přišla nám ukázat, jak správně poskytnout první pomoc. Na figuríně jménem Karel se děti pokusily o nepřímou masáž srdce. Je to fyzicky náročný úkon, který si všichni po dobu 30 vteřin vyzkoušeli. Naučili se stabilizovanou polohu těla a též si zopakovali, jak správně umýt ruce.

 

Za spoustu nových informací děkujeme!

 

Věra Hamrová

28

Lis 18

Školní jarmark

Vážení rodiče a přátelé školy, zveme vás na školní jarmark, který se koná 11. 12. 2018 od 17 hodin v prostoru školy.

 

pozvanka

 

15

Lis 18

Projektové vyučování nás baví

Devátý ročník pojal výuku 1. světové války a oslavu 100. výročí ČSR netradičně. Žáci nejprve 25. 10. navštívili na Pražském hradě výstavy Založeno 1918 (doteky státnosti) a Tož to kupte! (sbírka umění pořízená prezidenty pro Hrad). Po skupinách pak zpracovali jednotlivá témata, kam zařadili i nově nabyté informace či zajímavosti z rodinných archivů. Seznámili se s Haškovým Švejkem a dějová slovesa procvičili na ukázce z Dějin udatného českého národa spolu s českým lvem. A vlastně se nemuseli nic učit…

 

Marcela Fuglíková

 

8

Lis 18

Dvě šance v Trávě

FZŠ Trávníčkova a TIB, z.s. pořádá pro ty, kteří si rádi „hrají“, zábavný program zaměřený na logiku a vytváření vlastních postupů.

Ukážeme vám nejnovější a nejzajímavější trendy z oblasti programování, robotiky, logických her a vědy.

Kdy: 24. listopadu 2018

Čas: 9:00 – 13:00 h

Cena: 100,- Kč (za celý program)

Akce je určena pro děti ve věku 7 – 13 let. Čekají na ně zábavné programy zaměřené na logické myšlení a vytváření vlastních postupů. Děti si mohou vybrat dva různé workshopy, a tak dvě šance vyzkoušet si různé naučné aktivity (z každého bloku jeden).

Informace a přihláška na https://tib.cz/krouzky/aktuality/603-dve-sance-2018

 

Zuzana Kocíková

 

 

8

Lis 18

Výtvarná dílna – netradiční výtvarné techniky

Ve středu 14.11. 2018 se bude konat od 14.00 další výtvarná dílna. Tentokrát se budeme zabývat technikou enkaustiky. To je méně známá technika, která pracuje se zahřátým voskem. Pomocí žehličky se vytvářejí zajímavé obrazce. Ty je možné dokreslit, vyškrabat nebo přenést na jiný povrch (textil, keramiku). S touto netradiční technikou lze doslova kouzlit, což si můžete sami ověřit v naší výtvarné dílně, jež bude doplněna drobným podzimním tvořením.

 

Tuto dílnu povede opět odborná lektorka. Materiál zajistí výtvarnice, dítě zaplatí poplatek 50 Kč za obrázek technikou
enkaustiky, v případě výroby drobných předmětů 30 Kč. Svůj výrobek si odnese domů.

 

Sraz jako obvykle ve 14.00 před automaty na hlavní chodbě. Odchod dětí domů dle potřeby (kontakt je přes vrátnici –
jako u družiny). Ukončení dílny a úklid cca v 17.00.

 

Vladimíra Medulová

 

2

Lis 18

Oslavy 100. výročí vzniku Československa

I naše škola oslavila v pátek 26. 10. 100 let od vzniku Československa, a to projektovým dopolednem jednotlivých tříd, kde si všichni připomněli dlouhou cestu, kterou se naše země ubírala svými dějinami až do současnosti.

 

Mimořádným zážitkem tohoto dopoledne byla však beseda s panem Eduardem Markem, 101letým skautem, který se s besedujícími žáky podělil o své zážitky a vzpomínky. Všechny zúčastněné ohromil svojí úžasnou vitalitou, pamětí a dobrou náladou.

 

Hlavní událostí celého dopoledne, které se sám pan Marek také aktivně účastnil, bylo společné sázení národního stromu – lípy, kde si všichni přítomní zazpívali se školním sborem jak skautskou, tak i na závěr akce československou hymnu.

 

18

Říj 18

Výtvarná dílna na téma Halloween a Dušičky

Ve středu 31. 10. 2018 od 14.00 se bude konat výtvarná dílna na téma Halloween a Dušičky.

Tuto dílnu povede opět odborná lektorka. Přáníčka se budou vyrábět metodou frotáže, figurky
z přírodnin.

Materiál zajistí výtvarnice, dítě zaplatí za dílnu poplatek 30 Kč a odnese si domů svůj výrobek.

 

Sraz jako obvykle ve 14.00 před automaty na hlavní chodbě. Odchod dětí domů dle potřeby (kontakt
je přes vrátnici – jako u družiny). Ukončení dílny a úklid cca v 17.00.

 

Vladimíra Medulová

 

12

Říj 18

Podzimní prázdniny

29. – 30. 10. 2018

12

Říj 18

Výtvarná dílna na téma Podzimní tvoření

Ve středu 17. 10. 2018 se bude konat výtvarná dílna na téma Podzimní tvoření.

 

Dílnu povede opět odborná lektorka.
Tentokrát půjde o malbu na plátno akrylovými barvami. Kromě toho děti budou vyrábět drobnosti z přírodnin.
Materiál zajistí výtvarnice, dítě uhradí poplatek 50 Kč a odnese si domů své výrobky.

 

Sraz ve 14.00 v hale u automatů. Odchod dětí domů dle potřeby (kontakt je přes vrátnici – jako u družiny).
Ukončení dílny a úklid cca v 17.00.

 

Vladimíra Medulová

 

Pozn.
Další výtvarná dílna bude ve středu 31. 10. hned po podzimních prázdninách.

 

26

Zář 18

Projektové vyučování – první pomoc

Ve čtvrtek 20. 9. navštívili třídu 4. A pan Němeček a paní Kalbáčová z rehabilitační kliniky Malvazinky. Nejprve jsme si vyslechli zajímavé povídání o první pomoci člověka v bezvědomí, o zotavovací poloze, krvácení.

Potom si žáci ve třech skupinách vyzkoušeli obvazování kamaráda a správné položení do zotavovací polohy. Nejvíce se nám líbila masáž srdce na figuríně, i když jsme se pěkně zapotili.

Paní Kalbáčová nám vyprávěla o svém zaměstnání. Pracuje jako instrumentářka na operačním sále. Přinesla odtud fotografie a některé nástroje. Několik žáků si zkusilo oblečení operatéra a asistenta.

Na závěr psali žáci ve skupinách o tom, co je nejvíce zaujalo. Dopoledne se nám všem líbilo.

 

Děkujeme mamince Barborky.

 

Děti ze 4. A a H. Bumbálková

 

26

Zář 18

Od zrna k chlebu

V září jsme si v rámci projektu „Od zrna k chlebu“ na vlastní kůži vyzkoušeli, jak náročná cesta to je. Vlastními silami jsme si připravili políčko a pšenici zaseli. Až bude obilí sklizeno, vymlátíme ho cepy a umeleme. Upečeme si vlastní chléb a určitě si pochutnáme.

 

Jeden z posledních krásných letních dnů jsme si zkrátka náležitě užili.

 

Dagmar Říhová a 2.C