Archiv novinek

24

Čvc 19

Hlasujte pro naší 3. C v soutěži Mladý designér

Dejte prosím hlas naší 3. C v soutěži Mladý designér: Odkaz

 

3

Čvc 19

Loučí se 9. A a 9. B

3

Čvc 19

2. A u soudu

2. A se tentokrát vypravila na exkurzi, cílem se stal Obvodní soud pro Prahu 5.
Po bezpečnostní kontrole jsme se přesunuli do jednací síně, kde jsme se dozvěděli, jak to u soudu chodí, a co se může stát, když nebudeme respektovat zákony. Nakonec si pro nás naše lektorka připravila aktivitu a my jsme si sehráli opravdické soudní přelíčení. Pažout, kterého hrál náš Kubík, si od Šebestové, Emičky, půjčil peníze na nový telefon. Ty jí ale nevrátil, a tak se obrátila na soud. Za pomoci paní Kadrnožkové, Johanky, která půjčku dosvědčila, přísedící porota, Jituška a Deniska, spolu s opravdickou paní soudkyní rozhodla soud ve prospěch Šebestové.

 

Exkurze pro nás byla velmi poučná a my děkujeme všem úžasným pracovníkům soudu, že si udělali chvilku čas a předali dětem všechny důležité vědomosti a zkušenosti, především tedy Barče, budoucí paní soudkyni, která si pro nás tento výjimečný program připravila!

 

A my jen doufáme, že se k soudu nikdo z nás už nikdy nepodívá!

 

Jana Repčáková

 

27

Čvn 19

ISIC Školák

V letošním školním roce jsme našim žákům nabídli možnost zřídit si mezinárodní žákovský průkaz ISIC školák. Tento průkaz je především identifikačním průkazem s platností 5 let, který výborně poslouží pro potvrzení věku pro žáky, kteří nemají občanský průkaz, (např. veřejná doprava, sport, kultura). Vlastnictví průkazu přináší benefity celé rodině, a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Budoucí prvňáčci, nově přijatí žáci, budoucí páťáci a další zájemci si o průkaz ISIC Školák mohou požádat hned na počátku září. Ani pedagogičtí zaměstnanci a zaměstnanci školy nepřijdou zkrátka, i oni mají možnost si pořídit ITIC nebo ALIVE průkaz, také s mnoha benefity a výhodami.

 

25

Čvn 19

Výlet na Vyšehrad

Páteční den a závěr školního roku si třídy 4.B a 4.C zpříjemnily výletem na Vyšehrad. Paní průvodkyně děti seznámila s historií a se zajímavostmi, které jsou zde k vidění.

 

Výlet se všem líbil.

 

Paní učitelky Eva , Kateřina a čtvrťáci.

 

24

Čvn 19

Zahradní rodičovské fórum ve FZŠ Trávníčkova

Ve čtvrtek 20. 6. 2019 se sešli v atriu školy rodiče, žáci, pedagogové i vedení školy, aby na závěr školního roku neformálně poseděli, popovídali, zhodnotili, sdíleli zkušenosti, mohli se poradit se školní psycholožkou a speciální pedagožkou. Zhlédli též pěvecké a taneční vystoupení. Akce financovaná z fondu EU se uskutečnila v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání pro Prahu 13. Návštěvníci mohli ochutnat grilované speciality, miniřízečky, sýry, ovocné i zeleninové saláty, ke kávě koláče. Všichni si pochutnali a cítili se velmi příjemně, o čemž svědčí vyplněné dotazníky i poděkování. To patří samozřejmě všem organizátorům a kuchařům.

 

Marcela Fuglíková

 

21

Čvn 19

Leonardo da Vinci

Ve středu 19. 6. jsme ve škole zhlédli pořad k 500. výročí úmrtí významného malíře, sochaře, architekta, přírodovědce, hudebníka, spisovatele, vynálezce a konstruktéra Leonarda da Vinci. Agentura Pernštejni si pro nás připravila divadelní představení o životě tohoto všestranného člověka. Jako vynálezce předvídal nebo navrhl princip bagrů, odstředivky, dmychadla, zemních vrtáků, kolesové lodi, letadla, padáku, potápěčského úboru, šlapacího soustruhu, tiskařského lisu a mnoha dalších. Nakreslil spoustu různých skic, plánů či vynálezů, které se realizovaly až v 19. nebo 20. století. Měli jsme možnost si některé jeho vynálezy prohlédnout a vyzkoušet. Dětem se pořad velmi líbil, zajímavou formou se dověděly spoustu informací.

 

Věra Hamrová

 

18

Čvn 19

Run and Help na Trávě

V pátek 14. 6. proběhl na FZŠ Trávníčkova již 4. ročník charitativní akce Run and Help. Dobročinného běhu se tentokrát zúčastnilo přes 700 běžců. Mezi nimi byli kromě žáků z naší školy i děti z MŠ Pastelka, žáci ze základní školy Bronzová, rodinní příslušníci žáků naší školy a také zastupitelé MČ Prahy 13, kteří společně s vedením školy 4. ročník akce zahájili. Celá akce proběhla ve sportovní a přátelské atmosféře a na pomoc Lukášovi letos všichni vyběhali rekordní částku 22 210 Kč. Všem zúčastněným děkujeme za sportovní výkony a finanční příspěvek na dobrou věc.

 

13

Čvn 19

DigiKompas na Trávě

V rámci projektu DigiKompas, který realizuje Jednota školských informatiků za podpory Nadačního fondu AVAST, si na otevřené hodině děti a jejich rodiče mohly postavit a naprogramovat jednoduchého všestranného robota. Jak se jim to povedlo, se můžete
podívat na videu.

 

 

 

12

Čvn 19

Baltík

8. června proběhlo na FZŠ Trávníčkova mezinárodní kolo předmětové soutěže v programování v jazyku Baltík 3 Baltie, které pořádalo pro celou Českou republiku TIB, z.s. V kategorii A se náš žák, Matěj Petříček ze 3. B, umístil na úžasném 2. místě.

 

Matěj Petříček je mladým nadějným programátorem, to dokazuje i jeho vítězství v národním kole, kde ve své kategorii získal 1. místo.

 

12

Čvn 19

Minigolf

Dne 11. 6. 2019 proběhl v OC Kotva finálový turnaj Junior Masters v minigolfu, kterého se zúčastnila tříčlenná družstva nejlepších tříd z 1. i 2. stupně a vybraní jednotlivci. Naši školu reprezentovalo celkem 62 žáků. Vítězná družstva i jednotlivci si odnesli poháry, medaile a hodnotné ceny, které žákům předala místostarostka Prahy 13, jež celý turnaj zaštiťovala.

 

Výsledky družstev:

1. stupeňchlapcidívky
1. místo5. A5. A
2. místo4. C4. A
3. místo5. C5. C
2. stupeňchlapcidívky
1. místo9. B9. A
2. místo8. A8. A
3. místo8. B7. B

 

Andrea Kelnárová

 

12

Čvn 19

Odhlášení obědů před prázdninami

Do dne 24.6.2019 do 14.00 hod. lze odhlásit stravu do konce školního roku.

 

Odhlášení po tomto termínu již nebude možné.

10

Čvn 19

1. B na škole v přírodě

V prvním červnovém týdnu se naše třída 1. B vypravila na školu v přírodě. Protože máme rádi zvířátka, vydali jsme se na statek Na Hrbech, kde jich mají opravdu hodně. Učili jsme se jezdit na koních, měli jsme přednášku o kozách a celým pobytem nás prováděla také fenka Šiva a kocourci Zrzeček a Černobíl (pracovním názvem Černobyl).

 

Mgr. Jana Davidová, 1. B

 

7

Čvn 19

Škola v přírodě – 1. A

Na začátku května vyjela třída 1. A na týdenní školu v přírodě do krásného penzionu Krásná v Krásné.

 

Program jsme měli velmi pestrý. Navštívila nás paní Henychová se čtyřmi psy husky, se kterými jezdí na sever na závody psích spřežení. Vydali jsme se na celodenní výlet na Černou Studnici; část cesty jsme absolvovali neobvykle: prošli jsme středem lesa, cestou necestou. Prohlédli jsme si také kozí farmu v nedalekém Pěnčíně, ochutnali jsme kozí a ovčí sýry a jiné výrobky, nahlédli do brousírny perel a v dílničce si vyrobili korálkové obrázky a náramky.

 

Většina programů ale vycházela z knížky Paní Láryfáry od Betty MacDonaldové. Pokusili jsme se děti vyléčit z nejčastějších dětských nemocí, kterými jsou např. Hádavka a mlátilka, Hubatida, Kašpařiny, Buli-bulitýda, Ještěchvilkýna, Strašpytlína, … Během léčby se děti zúčastnily mnoha zážitkových a osobnostně rozvojových aktivit (cesta nočním lesem posvíčkách, skupinová chůze poslepu přes louku i lesem a následně samostatně po neviditelném provázku, hledání pokladu v zasněženém remízku, …), naučily se morseovku a mnoho dalšího.

 

Děti si také oblíbily zlou Černou královnu, která jim chodila bodovat pokoje a pokud někde našla nepořádek, udělala ho ještě větší. Až do závěrečného karnevalu nikdo pořádně nevěděl, kdo Černá královna vlastně je.

 

Školu v přírodě jsme si skutečně užili a doufáme, že zase příští rok pojedeme. 🙂

 

 

4

Čvn 19

Indiánskou stezkou

Ve čtvrtek 30.5. vyrazilo 30 druháků ze školní družiny hned po obědě do Domu dětí a mládeže Prahy 13, kde pro ně byl připraven program ke dni dětí „Indiánskou stezkou“. Bylo moc príma se něco dozvědět o životě Indiánů, vyzkoušet si svou mrštnost a obratnost, vyrobit si oštěp nebo sbírat pírka do indiánské čelenky. Nakonec si všichni v kruhu zabubnovali s „opravdovými“ Indiány.

 

 

31

Kvě 19

Pasování na čtenáře

Tento rok již podruhé navštívila třída 1. C Městskou knihovnu Mlejn. Tentokrát je nečekalo povídání o knížkách nebo čtení pohádek, ale velká slavnost.

 

Prvňáčci museli složit tři těžké úkoly, které jim dávali samotní rytíři Písmenkového řádu spolu s dvorní dámou. Prvňáčci se pochlubili, že už znají všechna písmena, že je umí přečíst nebo doplnit chybějící text.

 

Když malí čtenáři složili slib, že se budou o knížky hezky starat a vážit si jich, pak je rytíři Písmenkového řádu pasovali na rytíře. Děti dostaly medaili, záložku do knihy a diplom.

 

Cílem této akce bylo přivést žáky ke čtení. V knihovně najdou širokou nabídku hezkých
knížek vhodných nejen pro začínající čtenáře, ale i pro ty pokročilejší.

 

31

Kvě 19

Voda a civilizace

Žáci 4. A navštívili ve středu 22. 5. venkovní výstavu Voda a civilizace na pražské Kampě. Na dvaceti oboustranných panelech si prohlédli snímky z různých koutů planety od řady autorů. Cílem výstavy je ukázat význam vody pro existenci člověka od pravěku po dnešek. Výstava a následná procházka Prahou se nám moc líbila.

 

Helena Bumbálková

 

31

Kvě 19

První pomoc

V pondělí 20. 5. se žáci čtvrtého a pátého ročníku zúčastnili besedy o první pomoci, kde se dozvěděli spoustu zajímavých informací a také měli možnost si nácvik první pomoci prakticky vyzkoušet. Velkým zpestřením pro všechny žáky byla prohlídka sanitky a ukázka odborného ošetření zraněného.

 

29

Kvě 19

Výtvarná dílna – malba na skle

V úterý 11. 6. 2019 od 14.00 se bude konat další výtvarná dílna. Tentokrát půjde o malbu na skle. Účastníci se dozvědí něco i o historických a moderních vitrážích.

 

Tuto dílnu povede opět odborná lektorka. Materiál zajistí výtvarnice, dítě zaplatí poplatek 40 Kč. Kromě toho může vyrobit ještě drobný šperk (20 Kč za každý kousek).

Svoji práci si opět hned odnese domů.

 

Sraz jako obvykle ve 14.00 před automaty na hlavní chodbě.

Lístečky s uvolněním pro družinu je nutno napsat a odevzdat do družiny.

Odchod dětí domů dle potřeby (kontakt je přes vrátnici – jako u družiny). Ukončení dílny a úklid cca v 17.00.

 

Vladimíra Medulová