Archiv novinek

18

Čvn 19

Run and Help na Trávě

V pátek 14. 6. proběhl na FZŠ Trávníčkova již 4. ročník charitativní akce Run and Help. Dobročinného běhu se tentokrát zúčastnilo přes 700 běžců. Mezi nimi byli kromě žáků z naší školy i děti z MŠ Pastelka, žáci ze základní školy Bronzová, rodinní příslušníci žáků naší školy a také zastupitelé MČ Prahy 13, kteří společně s vedením školy 4. ročník akce zahájili. Celá akce proběhla ve sportovní a přátelské atmosféře a na pomoc Lukášovi letos všichni vyběhali rekordní částku 22 210 Kč. Všem zúčastněným děkujeme za sportovní výkony a finanční příspěvek na dobrou věc.

 

13

Čvn 19

DigiKompas na Trávě

V rámci projektu DigiKompas, který realizuje Jednota školských informatiků za podpory Nadačního fondu AVAST, si na otevřené hodině děti a jejich rodiče mohly postavit a naprogramovat jednoduchého všestranného robota. Jak se jim to povedlo, se můžete
podívat na videu.

 

 

 

12

Čvn 19

Baltík

8. června proběhlo na FZŠ Trávníčkova mezinárodní kolo předmětové soutěže v programování v jazyku Baltík 3 Baltie, které pořádalo pro celou Českou republiku TIB, z.s. V kategorii A se náš žák, Matěj Petříček ze 3. B, umístil na úžasném 2. místě.

 

Matěj Petříček je mladým nadějným programátorem, to dokazuje i jeho vítězství v národním kole, kde ve své kategorii získal 1. místo.

 

12

Čvn 19

Minigolf

Dne 11. 6. 2019 proběhl v OC Kotva finálový turnaj Junior Masters v minigolfu, kterého se zúčastnila tříčlenná družstva nejlepších tříd z 1. i 2. stupně a vybraní jednotlivci. Naši školu reprezentovalo celkem 62 žáků. Vítězná družstva i jednotlivci si odnesli poháry, medaile a hodnotné ceny, které žákům předala místostarostka Prahy 13, jež celý turnaj zaštiťovala.

 

Výsledky družstev:

1. stupeňchlapcidívky
1. místo5. A5. A
2. místo4. C4. A
3. místo5. C5. C
2. stupeňchlapcidívky
1. místo9. B9. A
2. místo8. A8. A
3. místo8. B7. B

 

Andrea Kelnárová

 

10

Čvn 19

1. B na škole v přírodě

V prvním červnovém týdnu se naše třída 1. B vypravila na školu v přírodě. Protože máme rádi zvířátka, vydali jsme se na statek Na Hrbech, kde jich mají opravdu hodně. Učili jsme se jezdit na koních, měli jsme přednášku o kozách a celým pobytem nás prováděla také fenka Šiva a kocourci Zrzeček a Černobíl (pracovním názvem Černobyl).

 

Mgr. Jana Davidová, 1. B

 

7

Čvn 19

Škola v přírodě – 1. A

Na začátku května vyjela třída 1. A na týdenní školu v přírodě do krásného penzionu Krásná v Krásné.

 

Program jsme měli velmi pestrý. Navštívila nás paní Henychová se čtyřmi psy husky, se kterými jezdí na sever na závody psích spřežení. Vydali jsme se na celodenní výlet na Černou Studnici; část cesty jsme absolvovali neobvykle: prošli jsme středem lesa, cestou necestou. Prohlédli jsme si také kozí farmu v nedalekém Pěnčíně, ochutnali jsme kozí a ovčí sýry a jiné výrobky, nahlédli do brousírny perel a v dílničce si vyrobili korálkové obrázky a náramky.

 

Většina programů ale vycházela z knížky Paní Láryfáry od Betty MacDonaldové. Pokusili jsme se děti vyléčit z nejčastějších dětských nemocí, kterými jsou např. Hádavka a mlátilka, Hubatida, Kašpařiny, Buli-bulitýda, Ještěchvilkýna, Strašpytlína, … Během léčby se děti zúčastnily mnoha zážitkových a osobnostně rozvojových aktivit (cesta nočním lesem posvíčkách, skupinová chůze poslepu přes louku i lesem a následně samostatně po neviditelném provázku, hledání pokladu v zasněženém remízku, …), naučily se morseovku a mnoho dalšího.

 

Děti si také oblíbily zlou Černou královnu, která jim chodila bodovat pokoje a pokud někde našla nepořádek, udělala ho ještě větší. Až do závěrečného karnevalu nikdo pořádně nevěděl, kdo Černá královna vlastně je.

 

Školu v přírodě jsme si skutečně užili a doufáme, že zase příští rok pojedeme. 🙂

 

 

4

Čvn 19

Indiánskou stezkou

Ve čtvrtek 30.5. vyrazilo 30 druháků ze školní družiny hned po obědě do Domu dětí a mládeže Prahy 13, kde pro ně byl připraven program ke dni dětí „Indiánskou stezkou“. Bylo moc príma se něco dozvědět o životě Indiánů, vyzkoušet si svou mrštnost a obratnost, vyrobit si oštěp nebo sbírat pírka do indiánské čelenky. Nakonec si všichni v kruhu zabubnovali s „opravdovými“ Indiány.

 

 

31

Kvě 19

Pasování na čtenáře

Tento rok již podruhé navštívila třída 1. C Městskou knihovnu Mlejn. Tentokrát je nečekalo povídání o knížkách nebo čtení pohádek, ale velká slavnost.

 

Prvňáčci museli složit tři těžké úkoly, které jim dávali samotní rytíři Písmenkového řádu spolu s dvorní dámou. Prvňáčci se pochlubili, že už znají všechna písmena, že je umí přečíst nebo doplnit chybějící text.

 

Když malí čtenáři složili slib, že se budou o knížky hezky starat a vážit si jich, pak je rytíři Písmenkového řádu pasovali na rytíře. Děti dostaly medaili, záložku do knihy a diplom.

 

Cílem této akce bylo přivést žáky ke čtení. V knihovně najdou širokou nabídku hezkých
knížek vhodných nejen pro začínající čtenáře, ale i pro ty pokročilejší.

 

31

Kvě 19

Voda a civilizace

Žáci 4. A navštívili ve středu 22. 5. venkovní výstavu Voda a civilizace na pražské Kampě. Na dvaceti oboustranných panelech si prohlédli snímky z různých koutů planety od řady autorů. Cílem výstavy je ukázat význam vody pro existenci člověka od pravěku po dnešek. Výstava a následná procházka Prahou se nám moc líbila.

 

Helena Bumbálková

 

31

Kvě 19

První pomoc

V pondělí 20. 5. se žáci čtvrtého a pátého ročníku zúčastnili besedy o první pomoci, kde se dozvěděli spoustu zajímavých informací a také měli možnost si nácvik první pomoci prakticky vyzkoušet. Velkým zpestřením pro všechny žáky byla prohlídka sanitky a ukázka odborného ošetření zraněného.

 

29

Kvě 19

Výtvarná dílna – malba na skle

V úterý 11. 6. 2019 od 14.00 se bude konat další výtvarná dílna. Tentokrát půjde o malbu na skle. Účastníci se dozvědí něco i o historických a moderních vitrážích.

 

Tuto dílnu povede opět odborná lektorka. Materiál zajistí výtvarnice, dítě zaplatí poplatek 40 Kč. Kromě toho může vyrobit ještě drobný šperk (20 Kč za každý kousek).

Svoji práci si opět hned odnese domů.

 

Sraz jako obvykle ve 14.00 před automaty na hlavní chodbě.

Lístečky s uvolněním pro družinu je nutno napsat a odevzdat do družiny.

Odchod dětí domů dle potřeby (kontakt je přes vrátnici – jako u družiny). Ukončení dílny a úklid cca v 17.00.

 

Vladimíra Medulová

 

28

Kvě 19

Zapojení 4. C do projektu Abeceda peněz

Naše třída 4. C ze ZŠ Trávníčkova se zúčastnila projektu České spořitelny ABECEDA PENĚZ.

 

Založili jsme firmu Besto taškos. Každý z nás dostal firemní funkci. Během výtvarné výchovy jsme zpracovali několik návrhů loga firmy, z kterých jsme hlasováním vybrali ten nejlepší.

Jedno dopoledne jsme strávili v pobočce České spořitelny, kde jsme si zahráli hru – kvíz, počítali peníze, zkusili si výběr z bankomatu i vklad a seznámili se s různými měnami.

 

Generální ředitel Aleš H. spolu s finančním ředitelem Alešem A. podepsali „Smlouvu o výhodné půjčce“, která činila 3000 Kč. Tento vstupní kapitál nám posloužil k nakoupení materiálu na výrobu tašek, časopisu a slizu. Účetnictví nám vedla účetní Sofča, marketingový ředitel Lukáš a Mikola měli se svým týmem na starost webové stránky a výrobu letáků. Projektoví manažeři Filip H., Emily a Sergej zajišťovali plynulý chod výroby. Specialista na nákup Ema s týmem rozhodovala, co nakoupit. Nechybělo nám ani obchodní oddělení, které vedl Péťa, Aleks a David se svými asistenty.

 

Výrobky jsme prodávali 22. května na jarmarku v OC Living Luka. Zákazníkům jsme nabízeli i kávu a výborné zákusky, které nám připravily naše hodné maminky. Prodávání nás velice bavilo a firma Besto taškos si tak vydělala na návštěvu jump areny a kina. 🙂

 

Děkujeme České spořitelně za hezký projekt, který nás mnoho naučil a uvedl nás do světa financí.

 

Třída 4. C s paní učitelkou K. Šormovou

 

24

Kvě 19

Konference projektu PRIMAS Praha 13

Ve středu 22. května 2019 proběhla v obřadní síni MÚ Praha 13 konference projektu PRIMAS (Porozumění, Respekt, Inkluze, Multikultura, Aktivita, Spolupráce), financovaného z fondů Evropské unie a MÚ Praha 13.

 

Úvodní slovo paní místostarostky RNDr. Marcely Plesníkové otevřelo velmi zajímavou a dle jejích slov inovativní akci, která vybočovala z představy běžné konference. Všech deset základních škol zapojených do projektu připravilo vlastní ukázky práce, jichž se účastnili pedagogové a české děti společně se žáky s odlišným mateřským jazykem. Atmosféra byla velmi přátelská a uvolněná, žáci obcházeli jednotlivá stanoviště, aby se vzájemně seznámili s nabízenými aktivitami. A co bylo k vidění? Různé soutěžní hry, práce s tablety, s 3Panelem apod. Lektoři PRIMASu zapojili zájemce do kreativní práce s výukovými stavebnicemi iTriangle EDU a iTriangle STEM.

 

NAŠE ŠKOLA se prezentovala ukázkami animace, na které se podíleli spolu s paní učitelkou Capkovou a Repčákovou žáci 8. ročníku – čeští i ti s odlišným mateřským jazykem. A zájem byl velký!

 

Všichni též ocenili možnost dát si výborné koláčky a chlebíčky k svačině, řízečky k obědu, kdykoli vodu, čaj, kávu.

 

Marcela Fuglíková

 

24

Kvě 19

Schůzka pro rodiče zapsaných žáků

Schůzka pro rodiče žáků zapsaných do 1. tříd se koná dne 11. 6. 2019 v 17. 00 ve školní jídelně.

Vchod do jídelny z areálu školy.

Pro přihlášení ke stravování si s sebou vezměte číslo vašeho účtu.

21

Kvě 19

Krajské kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů

Ve čtvrtek 16. 5. 2019 proběhlo na atletickém stadionu Slávie v Edenu krajské kolo Odznaku všestrannosti olympijských vítězů, na něž se probojovali z naší školy pouze dva žáci. Honza Hudeček se umístil ve svém ročníku na 5. místě, Ondra Kessner měl mezi o rok mladšími konkurenci 37 závodníků a umístil se na krásném 9. místě. Ve velmi chladném počasí si oba kluci v některých disciplínách zlepšili svá osobní maxima.

Za vzornou reprezentaci školy oběma chlapcům děkujeme.

Andrea Kelnárová

 

21

Kvě 19

Divadelní představení Dr. Klutz

Čtvrtek 16. 5. byl den, na který se těšili zejména žáci druhého stupně – čekalo je anglické divadlo! Pan Schelie Nielson alias Dr Klutz pro ně připravil oblíbenou "The Australian Show" – výpravné představení, na kterém se žáci seznámili s magickou zemí Austrálií. Není jednoduché zaujmout druhostupňové žáky na hodinu a půl, ale panu Dr Klutzovi se to podařilo na výbornou, žáci odcházeli z představení nadšeni! So, see you next year, Dr Klutz!

První stupeň si s Dr Klutzem užil kouzelnické vystoupení. Vystupující vždy vzal nějakého dobrovolníka z publika a společně s ním kouzlil, nebo si z něj „utahoval“, což žáky velmi bavilo. Dozvěděli se mnoho nových slovíček, zopakovali si barvy, čísla i zvířátka. Vystoupení bylo velmi zábavné a pořád se v něm něco dělo, což je možná důvod, proč nebylo vidět ani jeden znuděný obličej.

16

Kvě 19

Volby do Evropského parlamentu

Z důvodu konání voleb do Evropského parlamentu bude 24. 5. 2019 vyučování ukončeno takto:

II. stupeň – v průběhu 4. vyuč. hodiny
I. stupeň – v 11.40 hodin

Náhradní umístění oddělení ŠD bude k dispozici na vrátnici.

10

Kvě 19

Trávníčkova tančila v Ponci

Na světový den tance 29. dubna se děti z 3. C a 2. B zúčastnily slavnostního ukončení projektu Tanec školám. Dopoledne se poprvé vydaly do divadla Ponec, aby si zde za doprovodu živé kapely (pozoun, klarinet, housle, bubny, kytara) vyzkoušely pohyb na opravdovém divadelním jevišti. Vše si pečlivě nazkoušely a také si pochutnaly na občerstvení, které pro ně v Ponci přichystali. Odpoledne jsme se již setkali s dalšími třídami a školami zapojenými do projektu a na krátké generálce ještě vše společně vypilovali. Plni očekávání jsme přivítali rodiče a nevšední zážitek mohl začít. Celé představení se neslo ve velmi příjemné a živé atmosféře, kapela zaplnila prostor krásnou hudbou a děti nádherně protančily celým večerem. Projekt byl velmi profesionálně vedený a důstojně zakončený. Děti získaly nové pohybové a hudební zkušenosti a zážitky. Lektorům i všem pracovníkům Ponce zapojených do
projektu moc děkujeme!

 

Kristína Pekárková

 

9

Kvě 19

Návštěva Terezína

Žáci pátých tříd měli příležitost navštívit Terezín. Prošli jsme malou a velkou pevnost, zhlédli krátký film a výlet jsme zakončili prohlídkou krematoria. V Terezíně se odehrála hrozná etapa dějin lidstva, která si ovšem zasluhuje, aby se o ní stále vědělo. Na každého z nás toto místo působilo jinak. Všichni jsme se dozvěděli něco nového a zajímavého, zároveň zrůdného a jen těžko uvěřitelného. Výlet se nám velmi vydařil a těšíme se na další, snad již v pozitivnějším duchu.

 

Kristýna Čánská, Věra Hamrová

 

9

Kvě 19

Dopravní soutěž mladých cyklistů

Žáci naší školy se zúčastnili oblastního kola dopravní soutěže mladých cyklistů. Obě družstva 2. stupně získala ve své kategorii první místa.

Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci školy.

Jana Mácová