Archiv novinek

14

Zář 17

Letní škola pro cizince

Letní škola pro cizince se letošní rok konala v předposledním týdnu prázdnin. Tentokrát se k nám připojili i tři budoucí prvňáčci, kteří se zaměřili s paní učitelkou Helenou Bumbálkovou na rozšíření slovní zásoby. Budoucí třeťáci si zase opakovali učivo z předešlého ročníku.

 

Kromě učení jsme se také vydali na výlet po Praze. Viděli jsme Lennonovu zeď, Čertovku, Střelecký ostrov, Národní divadlo a Žofín. Ve škole jsme malovali barvami na okno, luštili morseovku a hráli různé hry. Zkrátka jsme si to užili.

 

Jana Repčáková

13

Zář 17

Karty na mléko – předběžné informace pro rodiče

V naší škole je možné odebírat mléko, mléčné výrobky a další produkty zdravé výživy. Dodávku zajišťuje firma Happysnack formou předplacených karet.

 

Během září 2017 obdrží noví žáci školy plastové karty na mléko, mléčné výrobky a další produkty zdravé výživy. Podobně získají nové karty i ti žáci, kteří své kartičky ztratili nebo poničili. Ostatní žáci používají své původní kartičky.

 

Pro výběry z automatu je třeba předem kartu nabít určitou finanční částkou (proto název „předplacená karta“).
Ke kartičce bude dodán i letáček s dalšími informacemi a s návodem, jak postupovat při platbě.
Kartička bude automaticky přiřazena určitému žákovi (dle databáze). Kartička má své číslo a heslo, které slouží k platbě. Na každou novou kartičku je třeba pak čitelně napsat jméno žáka, ve vlastním zájmu možno nesmazatelně (jinak kartičku musím dohledat v databázi). Z uvedeného plyne, že si nelze kartičky vyměňovat.

 

Ztracené i nalezené kartičky je třeba co nejdříve nahlásit (buď mně nebo třídní učitelce). U ztracených kartiček je vhodné kartu co nejdříve zablokovat (mohou i rodiče).
Aktivační poplatek u prvního nabití karty je 10 Kč (bude stržen z výše dobitého kreditu).
Tento poplatek je stejný i při převodu financí na novou kartu (v případě ztráty a vystavení nové karty).

 

Všichni žáci školy mají přístup k dotovaným výrobkům. Je pak pouze na uvážení rodičů, zda děti budou chtít kartu využívat či nikoli. Rodiče mohou také ovlivnit výběry dětí z automatu (určit omezení na určité druhy výrobků, stanovit denní limit odběru i sledovat čerpání).

 

Rozdávání karet žákům nastane, jakmile firma Happysnack přiřadí v systému karty žákům naší školy.

 

Škola se účastní i projektu Ovoce a zelenina do škol (pro1.stupeň) – to ale zajišťuje jiný dodavatel a nemá to souvislost s touto kartičkou.

 

Nejdůležitější odkazy na webovou stránku dodavatele produktů:

 

V případě nejasností se obracejte mailem na medulova@zstravnickova.cz nebo osobně na paní učitelku Medulovou.

 

Vladimíra Medulová

8

Zář 17

Megabajty, už víme, jak na ně

Na akci je možné se informovat o kroužcích 3D modelování a tisk, Robotika Mindstorms a Robotika WeDo, které jsou pro žáky z FZŠ Trávníčkova zdarma.

megabajty

4

Zář 17

Nábor HB basket

DĚVČATA 1.– 4. třída přijďte s námi sportovat a užívat si v partě kamarádek

leták velký do škol Tráv

7

Čvn 17

Úspěch našich nohejbalistů

Zbyněk Bartoška, Petr Atanasov, Lukáš Míka z 9. A a Petr Hrdlička z 8. A získali 2. místo v obvodním kole nohejbalu, které pořádal DDM Prahy 13.

Všem chlapcům děkujeme a blahopřejeme k medaili.

Helena Vodsloňová

7

Čvn 17

Školní jídelna – organizační pokyny k závěru školního roku

Odhlášky obědů na dny 28.6. až 30.6.2017 je možné provést nejpozději do 27.6.2017

  • Výdej obědů – 26.6. – 29.6.         11.15 – 13 hod
  • Výdej obědů – 30.6.                       10 – 12 hod

7

Čvn 17

Předveď, co umíš na PC 2017

V naší škole se letos opět pořádala soutěž „Předveď, co umíš na PC“. Z prvního stupně se zúčastnil 3., 4. a 5. ročník, z druhého stupně 6. ročník.

Soutěžilo se ve dvou kategoriích:

 

  • kreslení obrázku v programu Malování na téma Norsko nebo pozvánka na oslavu narozenin

 

  • tvorba prezentace na téma Norsko nebo Vesmír

 

Vyhodnocení školního kola soutěže je následující:

 

V kategorii Kreslení zvítězila Denisa Dočynecová ze 4. B. Na druhém místě je Oleksiy Tokar ze 4 .B.

Třetí místo obsadila Kristýna Říhová ze 4. B.

 

 

Vítězem v kategorii Tvorba prezentace je Matěj Prohaska ze 6. B s prezentací Norsko. Na druhém místě se tentokrát umístili dva soutěžící, a to Jan Hudeček a Jakub Votruba, oba z 6. B a oba s prezentací Vesmír.

Třetí místo letos obsadili žáci 5. B Matyáš Salamon, Tomáš Šimek a Tadeáš Žežulka se společnou prezentací Norsko.

 

Všichni jmenovaní dostali diplomy a dárečky.

Gratulujeme.

 

25

Kvě 17

CO JE ERASMUS?

Dům zahraniční spolupráce (DZS) v součinnosti s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy připravil 18. května v parku Kampa k příležitosti 30. výročí  programu Erasmus akci, kde se žákům základních škol představily zajímavé obory středních odborných škol a učilišť, které pravidelně vysílají své žáky na zahraniční praktické stáže právě v rámci programu Erasmus+. Součástí programu byly i hravé soutěže. Získané dukáty mohli žáci směnit za malé odměny. Zcela zdarma jsme pak mohli ochutnat výrobky škol zaměřených na gastronomii.

Cestou zpět jsme si v Městské knihovně prohlédli „nekonečný“ válec vytvořený z naskládaných knih.

Capková, M. Fuglíková

23

Kvě 17

RODINNÉ SPORTOVNÍ HRY

V pátek 12. 5. se druhé třídy naší školy zúčastnily rodinných sportovních her, které uspořádal Dům dětí a mládeže ve Stodůlkách. Za vydatné pomoci rodičů, prarodičů i sourozenců jsme soutěžili v těchto disciplínách: běh na lyžích, pedalo, skeleton vozík, skok do dálky, bojové sporty, curling molkky, skok přes švihadlo, střelba na terč. Občerstvovat jsme se chodili do Českého domu, kde na nás čekala zdravá svačinka. Po dopoledni plném sportování jsme se vraceli do školy s dobrou náladou, diplomem a odměnou.

Šormová, H. Bumbálková, E. Křivanová

17

Kvě 17

Přírodovědná vycházka za krásami Šáreckého údolí

V pátek 12. 5. se vydala 9.A za krásami a poznáním Šáreckého údolí v Praze 6. Šárecké údolí na území Liboce, Vokovic a Dejvic má několik částí, na kterých leží přírodní památky Divoká Šárka, Tichá Šárka, Horní Šárka, Dolní Šárka s Vezerkou, Jenerálkou a Zlatnicí.
Naše procházka začala u  vodního díla Džbán, dnes slouží především ke koupání a rybaření. Pokračovali jsme po červené značce, kde jsme sledovali některé druhy mechů a lišejníků, určovali druhy stromů, keřů i bylin. Asi nejvíc jsme si užili lov bezobratlých v Šáreckém potoce.

Viktor Škarda

15

Kvě 17

EXKURZE DO OSVĚTIMI

Ve čtvrtek 4. 5. navštívili zájemci 7. – 9. ročníku naší školy koncentrační tábor v polské Osvětimi. Při prohlídce vyhlazovacího tábora Osvětim (Auschwitz) a Osvětim II – Březinka (Birkenau)jsme si kladli otázky, proč se nedalo takovým hrůzám zabránit… 2. světová válka zde zanechala ty nejtemnější odkazy…

Překvapením pro nás bylo, že s nápadem uskutečnit tuto

kurzi přišli sami žáci. Zájem byl tak velký, že jsme několik dětí museli z kapacitních důvodů odmítnout.

Za bezproblémový průběh děkuji CK Pragotour+ a kolegyním M. Capkové a J. Semiánové.

Marcela Fuglíková

10

Kvě 17

RUN AND HELP

V pátek 5. 5. 2017 jsme se rozhodli uspořádat charitativní běh pod záštitou Konta Bariéry. Celé dopoledne provázela velmi dobrá nálada, nejen že jsme si zaběhali, ale také se za námi přišel podívat Radek Skála a jeho přátelé, kteří nám pověděli něco o neobvyklém sportu – box lacrosse. Děti si mohly nejen vyzkoušet jejich sportovní výbavu, ale také zaházet si na protihráče.
Děkujeme všem, kdo se zúčastnili. A budeme rádi, když se k nám příští ročník také připojíte!​

Jana Repčáková

 

10

Kvě 17

Pohár rozhlasu

Naše škola tradičně uspořádala obvodní kolo oblíbené soutěže družstev v atletice „Pohár rozhlasu“, ze kterého nejlepší školy postupují na krajské, popř. celostátní finále. Obsadili jsme tři ze čtyř kategorií a mladším i starším žákům unikla medaile jen velice těsně. Obě družstva obsadila 4. místa, starší dívky skončily šesté z 8 družstev.

Získali jsme však 10 medailí v jednotlivých disciplínách. Zlaté medaile vyhráli Michal Redlich v běhu na 60 m, Sam Doleček v hodu kriketovým míčkem a mladší chlapci ve štafetě 4 x 60 m ve složení Michal Redlich, Sámir Doleček, Tomáš Buchla a Jirka Nedbálek. Stříbro si odnesli Zbyněk Bartoška v běhu na 1500 m, Natálie Míková ve vrhu koulí, Sámir Doleček ve skoku vysokém a štafeta starších chlapců ve složení Lukáš Míka, David Bárta, Phu Nguyen Hung a Petr Čihák. Sbírku medailí zkompletovali Michal Redlich v hodu kriketovým míčkem, Petr Čihák a Kristýna Vecková ve vrhu koulí. Těsně pod stupni vítězů se umístili Jakub Petrák v běhu na 1000 m (o 0,5 s ), Martin Karlíček ve vrhu koulí (o 1 cm ) a Petr Atanasov ve skoku vysokém. Další hodnotné výkony podali Tereza Tóthová a Petr Čihák ve skoku vysokém, Lukáš Míka v běhu na 60 m a David Bárta ve skoku dalekém.

Všem závodníkům děkujeme za reprezentaci školy a pomocníkům hlavně z 9. tříd při organizaci závodů. Speciální pochvalu si zaslouží Kryštof Marval a Jakub Matějka (7. A) za zpracovávaní výsledků.

Andrea Kelnárová a Helena Vodsloňová

3

Kvě 17

ANIMAČNÍ VÍKEND

Zájemci z řad žáků 7. a 8. ročníků se zúčastnili animačního víkendu s neziskovou  organizací Metaculture. Ještě ve škole však absolvovali besedu na téma předsudky. Cílem víkendu bylo toto téma zpracovat na základě vlastních zkušeností animovanou formou. Děti vytvořily tři animační týmy a vylosovaly si lektora animátora. S ním pak prošly celým procesem vzniku animace od návrhu, kreslení scénáře, volby animační techniky, přes přípravu všech rekvizit až po samotné natáčení. To probíhá formou focení drobných změn, které pak při rychlém promítání za sebou vytvářejí iluzi pohybu. Na 1 sekundu filmu musíte vyfotit alespoň 22 fotografie. Děti trpělivě zvládaly dlouhé hodiny práce u fotoaparátu. Odměnou jim byl malý zázrak v podobě jejich filmečků, které si i ozvučily. Vy si je můžete prohlédnout na těchto odkazech:

https://www.youtube.com/watch?v=SraYP1h7dfQ,
https://www.youtube.com/watch?v=E3xoP2DVSwE,
https://www.youtube.com/watch?v=Nj0EZMZlmE0,

M. Capková

27

Dub 17

Hokejbal proti drogám

Žáci z 1. stupně se zúčastnili celostátní soutěže v hokejbalu a v tomto školním roce to byla pro nás nejúspěšnější soutěž. Hrálo se na hokejbalovém hřišti Kert Parku Praha na Lužinách. Nejprve chlapci z 1. – 3. tříd získali stříbrné medaile a o den později celou soutěž vyhráli jejich spolužáci ze 4. – 5. tříd, kteří si odvezli zlaté medaile. V soutěži starších byl navíc vyhlášen nejlepším střelcem turnaje třeťák Radim Drnec. Výborný výkon podali i jeho spoluhráči Martin Boldiš, Samuel Banienuba, Matyáš Salamon, Max Yushkevič a Jirka Pyroutek.

Pro kluky z 1. – 3. tříd to byla skvělá premiéra v reprezentaci školy. Složení družstva: Radim Drnec, David Jurenka, Vilém Turnwald, Lukáš Neuberg, Jakub Dolejší, Štefan Ivor, Vítek Pressler, Sergej Rusnak a Aleš Havránek.

Andrea Kelnárová a Hana Ptáčníková

19

Dub 17

Třída 6. B se vydala 29. března na výstavu Od věku sloužím člověku, kterou organizuje ve svých prostorách Národní zemědělské muzeum v Praze.
Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací o účelu použití a významu obalů, bez nichž si moderní společnost neumí svůj život představit.
Expozice představuje časovou osu vývoje obalů od historie až po současnost, z různých prostředí až po dobývání vesmíru. Neboť právě obaly nás provázejí po staletí, byly a jsou nepostradatelnou součástí každodenního života.
Výstava je rozdělena do osmi tematických částí:
OCHRANA – Čistě, chutně, ze skladu.
PŘEPRAVA – Lodí, vozem, v tašce, až na stůl
TVAR A ÚČEL – Otvírání, zavírání, dávkování, chlazení a ohřívání
INFORMACE – Co, kdo, jak, odkud, dokdy
VÝVOJ OBALŮ A POUŽITÝCH MATERIÁLŮ – Z čeho, proč, k čemu, jak
RECYKLACE – Kam s ním, co s ním, co nového z něj bude
VESMÍR
SVĚT BEZ OBALŮ

6. B děkuje lektorovi muzea za zprostředkování informací a zajímavý program.

Viktor Škarda

19

Dub 17

Pražské poetické setkání

V neděli 9. 4. se uskutečnilo celopražské kolo recitační soutěže Pražské poetické setkání. Naši školu ve 4. kategorii (žáci 8. a 9. tříd) reprezentovaly Kateřina Capková a Julie Vorlíčková z 8. A. Celá akce se nesla v příjemném duchu, soutěžící mohli navštívit různé workshopy a hlasovou výchovu.  Přestože dívky nepostoupily do celorepublikového kola, odnášejí si cennou zkušenost do budoucna.

Linda Krulova

12

Dub 17

Den pro předškoláky

Poslední březnový den zavítali do sportovního areálu naší školy strážníci MP hl. m. Prahy. Předškoláci a žáci 1. tříd sledovali ukázky výcviku psovodů a jízdních hlídek. Předškoláci si vyzkoušeli i jízdu na kolech na mobilním dopravním hřišti. Za krásného počasí odcházeli všichni spokojeni ze zdařilé akce.

Helena Bumbálková

31

Bře 17

Výtvarná dílna –netradiční velikonoční tvoření

Přijďte si vyrobit originální tričko, ať nás beránek o Velikonocích nepokaká!

Ve středu 5. 4. 2017 od 14.00 se bude konat výtvarná dílna. Tuto dílnu povede opět výtvarnice Michaela Huslarová.

Tématem bude dekorování triček motivy dle vlastního výběru.

K dispozici budou trička různých velikostí (trička v rozmezí cen 30 – 80Kč).
Děti mohou dekorovat triko pro rodiče či mladšího/staršího sourozence.
Kromě triček budou k dispozici i plátěné tašky (35 Kč).
V mezičase zasychání triček si děti vyrobí dekoraci na jarní větvičku.
Veškerý materiál zajistí sama výtvarnice, děti jen přinesou peníze na tričko či tašku plus poplatek za použití textilních barev  ve výši 40Kč/ tričko nebo taška.
Své výrobky si děti v den konání dílny odnesou domů.

Všichni zájemci jsou vítáni.
Sraz jako obvykle před automaty na hlavní chodbě.

Vzhledem k potřebnému zajištění materiálu bude vhodné nahlásit s předstihem počet zájemců včetně množství a velikosti požadovaných triček.
Proto prosím o vyjádření co nejdříve.

Děkuji.

Vladimíra Medulová

22

Bře 17

LYŽAŘSKÝ KURZ NA KOZLU

Letos jsme opět zavítali na lyžařský výcvikový kurz do Krkonoš, ubytováni jsme byli v penzionu Starý a Nový Kozel nedaleko  Vrchlabí. Skiareál Herlíkovice – Bubákov znovu nezklamal. Všichni jsme si perfektně zalyžovali, počasí přálo, strava výborná. Co více si přát! Už teď se všichni moc těšíme na příští rok.

Za kolektiv žáků ZŠ Trávníčkova Regina Krotilová