Archiv novinek

14

Lis 19

Návštěva centra nevidomých

Jak funguje mobilní aplikace na rozeznávání bankovek? Jak donutit trolejbus, aby se nám představil?

Na tyto a spoustu dalších otázek hledala naše třída – 2. B – odpověď právě v pondělí na svatého Martina. Vydali jsme se totiž na výlet do Plzně, kde byla naším cílem organizace sdružující nevidomé a slabozraké lidi, která se jmenuje SONS. Všichni jsme byli ze setkání nadšeni, poznali jsme a dozvěděli se spoustu nových věcí a velkou část z nich jsme si mohli také na vlastní kůži vyzkoušet.

Děkujeme lidskému i psímu osazenstvu za milé přijetí a přátelskou atmosféru a doufáme, že nám brzy vyjde nějaká další společná akce.

 

Mgr. J. Davidová

 

8

Lis 19

Drakiáda

Protože je podzim, ke kterému bezpodmínečně patří pouštění draků, uspořádali jsme se zájemci naší 6. B tzv. Drakiádu. Soutěžili jsme, komu vystoupá drak nejvýše. To se podařilo Terce Fořtové, jejíž drak se vznášel tak vysoko, že jsme měli obavy, aby se nám vůbec vrátil.

 

Markéta Vignerová

 

8

Lis 19

Rozmanitý svět – Mikulášská dílna

(výroba andílka nebo čerta, lucerničky či adventního svícnu a … malé překvapení)

 

V pondělí 11. 11. se bude konat Mikulášská dílna, kde si děti vyrobí řadu pěkných věcí, kterými udělají radost sobě a určitě i svým blízkým.

Všechny výrobky lze také použít jako vánoční dárečky.

Můžeme se spolu těšit na výrobu oblíbených andílků, ať už těch menších, které si děti mohou zavěsit do okna, nebo větších andělů, kteří potěší např. na adventním stole. Malý čertík může vykukovat v rohu parapetu např. z květináče.

Příjemnou předvánoční atmosféru nám zajistí i vlastnoručně vyrobená lucernička nebo adventní svícen.

Těšte se také na malé překvapení!!!

 

Děti si samy vyberou, který výrobek je nejvíce zaujme a podle předlohy nebo i podle vlastní fantazie mohou společně tvořit a rozvíjet vlastní kreativitu.

Materiál zajistí opět výtvarnice. Děti si přinesou peníze (10 Kč na malého andílka nebo čertíka, 25 Kč na velkého anděla, 10 Kč na lucerničku, 25 Kč na adventní svícen, 10 Kč na překvapení). Všechny výrobky si děti odnesou domů.

 

Sraz v 15.00 v hale u automatů. Odchod dětí domů dle potřeby (kontakt je přes vrátnici – jako u družiny). Ukončení dílny a úklid cca v 17.30.

 

Zájemce srdečně zveme.

Vladimíra Medulová

 

Pozn. Další dílna, tentokrát již vánoční, bude probíhat v následujících týdnech, zřejmě ještě v listopadu (19.11. nebo 26.11.).

 

8

Lis 19

Po stopách Starých pověstí českých

Třídy 6. A a 6. B se v úterý 5. 11. vydaly na podzimní literární procházku na Vyšehrad. Žáci obdrželi pracovní listy a plnili zadané úkoly. V parku před Vyšehradem zjišťovali názvy sousoší ze Starých pověstí českých, na Vyšehradském hřbitově hledali hroby významných osobností a na závěr navštívili baziliku sv. Petra a Pavla, kde si měli zaznamenat pět zajímavých historických faktů.

 

Se zjištěnými informacemi pak pracovali v hodině literatury. Výlet byl nejen zábavný, ale také poučný.

 

Markéta Vignerová

 

 

 

 

5

Lis 19

Dýňový gang 6.B

Nezůstáváme pozadu a držíme tvůrčí krok s 1. stupněm😊. Dlabání dýní je opravdu zábava!

 

Markéta Vignerová

 

5

Lis 19

Den stromu

Letošní DEN STROMU oslavila třída 5.B v Centrálním parku. Podívejte se, jak jsme si to užili

 

Eva Křivanová

 

5

Lis 19

Abeceda peněz

Třída 5. B se zapojila do projektu finanční gramotnosti, kterou pořádá Česká spořitelna pod názvem ABECEDA PENĚZ.

 

Páťáci si založili firmu Radostníčci, od České spořitelny získali půjčku 3000 Kč.  Firma  se pustila do výroby předmětů pro radost (keramický andílek, malovaný hrneček, hedvábný šátek, svíčka z včelího vosku) a do počítání. V rámci projektu proběhly i besedy s podnikateli. Dozvěděli se spoustu důležitých věcí. Co je podnikatelský záměr, jaký musí být podnikatel, co jsou náklady, výdaje, zisk, jak vypočítat cenu výrobků, kdo jsou konkurenti atd.

Celý projekt bude zakončen prodejním jarmarkem, jenž se uskuteční 28. 11. od 15.00 v prostorách OC Luka Living před Českou spořitelnou.

Všechny srdečně zveme.

ABECEDA PENĚZ [PDF]

Radostníčci z 5. B a Eva Křivanová

 

5

Lis 19

Návštěva České televize

V pátek 18. 10. se žáci 2. C vydali na Kavčí hory, kde měli možnost si prohlédnout areál České televize.

 

V první části se děti podívaly na to, jak to vlastně v televizi chodí, co všechno se natáčí a jaké programy tato televize nabízí. Vše bylo podáno hravou formou – průvodci – pohádkoví dědečci – dětem pustili krásný a zajímavý dokument. Poté si děti zkusily, jaké je to být kameramanem a na skutečných kamerách se učily snímat, zaostřovat a natáčet.

 

Následovala procházka po ateliérech, kde mohly děti vidět kulisy a rekvizity z různých pořadů, zejména dětských. Na závěr prohlídky žáci dostali drobné dárečky jako pozornost od televize a rovněž certifikát ČT, který už nám visí na stěně ve třídě a jsme na něj moc pyšní (viz foto).

 

5

Lis 19

Povltavské setkání Baltíků

Ve dnech 18. – 19. 10. 2019 se již po čtrnácté uskutečnila v Českých Budějovicích akce Povltavské setkání Baltíků, které se zúčastnili i dva žáci naší školy Adam Burda a Karol Sielka.

 

Letošní téma bylo Kouzelníci. První den děti řešily tvůrčí úlohu – příběh a druhý den tři konkrétní úložky. Soutěže se také zúčastnily děti z Bíliny, Hodkovic, Krupky, Strakonic, Teplic, Žatce a z Českých Budějovic. Náš žák Adam Burda z 5. A si „naprogramoval“ 2. místo. Dodatečně gratulujeme.

23

Říj 19

Dýňové slavnosti

Spolek rodičů a přátel školy při FZŠ Trávníčkova vyhlásil pro třídy 1. stupně soutěž o nejhezčí a nejoriginálnější zákoutí s dýněmi. To ale netušil, jak těžké bude z celé výstavy vybrat ty NEJ, protože všechna zákoutí jsou originální a velice povedená. Výstava, kterou si mohou prohlédnout rodiče i návštěvníci školy, potrvá po celý týden a pak se část expozice přesune do atria školy.  Vybrat vítěze bylo velice obtížné, proto jsou vítězi všechny zúčastněné třídy. Odměny žákům předají zástupci Spolku.

 

23

Říj 19

Turnaj ve stolním tenisu

Ve dnech 16. 10 – 17. 10. se konalo v naší škole obvodní kolo Prahy 13 ve stolním tenisu. Turnaj byl pro naši školu úspěšný. Do krajského kola postoupily dívky Linda Šátková a Bára Jindrová. 3. místo vybojovali chlapci a dívka v kategorii smíšených družstev – Jan Valášek, Jan Čermák, Lucie Hermanová, Ivor Štefan. Na 4. místě byli chlapci 6. – 7. tříd Lukáš Neuberg, Patrik Jindra, Jan Trubl, Vojtěch Sláma, Miloš Melichar. 4. místo získaly dívky 8. – 9. tříd Adéla Holečková, Barbora Jarolímková a Kateřina Vejvodová. Všem gratulujeme.

 

Velké poděkování patří panu učiteli Lapáčkovi za přípravu celého turnaje.

 

Helena Vodsloňová   a Andrea Kelnárová

 

22

Říj 19

Návštěva divadla

V pondělí 21. 10. jsme se vydali se třídou 6. B do Divadla ABC na Lakomou Barku Jana Wericha. Příběh o hamižných lidech v obci Dejvice nás nejen pobavil, ale také vedl k zamyšlení nad povahami lidí. Výborné herecké ztvárnění, nádherné kulisy a líbivé písničky zajistily příjemně strávené kulturní dopoledne.

 

Markéta Vignerová

 

18

Říj 19

Tandemová výuka s robotikou

Ve středu 9. 10. prožily děti ze 3. B v rámci tandemové výuky celé dopoledne ve společnosti Bee-botů (robotických včelek) a Ozobotů (mini robotů), s nimiž rozvíjely svoji kreativitu a logické myšlení. V rámci práce s nimi si procvičily vyhledávání příbuzných slov, neboť musely včelku naprogramovat tak, aby při své cestě na všech slovech zastavila. Ozobotům kreslily vlastní cesty a společně s nimi si procvičily orientaci na mapě – to když jim vyznačovaly trasy podle zadaných startů a cílů tak, aby je mini roboti zdárně projeli. Práce s Ozoboty byla skvělá! Zejména, když přišla řada na poslední aktivitu –  puzzle s ozokódy! Za skvělou spolupráci děkujeme Zuzaně Kocíkové a Martině Moravcové z TIB, z.s. , se kterými se budou 1x týdně setkávat třída po třídě napříč 1. stupněm a společně s vyučujícím nabízet žákům nové možnosti ve výuce pomocí robotiky.

 

12

Říj 19

Velkoplošné malby

Žáci 8. ročníku se ve výtvarné výchově dlouhodobě zabývají lidským tělem. Poznávají jeho zákonitosti a různé způsoby jeho zobrazování ve výtvarném umění. Mnohé si vyzkoušejí. Jedním z výstupů jejich práce jsou velkoplošné malby, které našly své uplatnění v chodbě k šatnám 2. stupně. Pracovali ve skupinách a jejich úkolem bylo znázornit pohyb vzduchu kolem nás.

 

M. Capková

 

9

Říj 19

Pravěk ve 4. C

Co všechno tě napadne, když se řekne PRAVĚK? To byl první úkol pro žáky 4. C, aby začali přemýšlet a vše, co je napadne v souvislosti s tímto tématem, zapsali na tabuli. Projektovou výuku zařazují učitelé FZŠ Trávníčkova do vyučování již pravidelně. Žáci se na projektové dopoledne vždy těší a spolu s pedagogem se ochotně zapojují do přípravy. Téma Pravěk bylo pro ně velice zajímavé. Kromě teoretických znalostí mohli tuto dobu ztvárnit výtvarně, ale také pocitově, kdy si měli představit jeden den v této době a vše napsat formou příběhu.

 

Mgr. Kristýna Pekárková

 

5

Říj 19

1. bazar

Spolek rodičů a přátel při ZŠ Trávníčkova
p o ř á d á    d n e
15.10.2019 v 16 – 19 hodin
1. BAZAR
DĚTSKÉHO OBLEČENÍ A SPORTOVNÍCH POTŘEB
Přijďte prodat nepotřebné oblečení a nakoupit si na další sezónu
Na našem 1. BAZARU je možné oblečení, boty a sportovní potřeby prodat nebo darovat
Prodej – jednoduchá pravidla:
  1. Nabízeno může být pouze čisté a nepoškozené oblečení, obuv a sportovní potřeby
  2. Každý zájemce o prodej složí nevratný registrační poplatek ve výši 50 Kč
  3. Počet prodejních míst je omezen, registrační poplatky budou přijímány pouze do naplnění kapacity
  4. Registrace a hotovostní platba poplatku proběhne dne 8.10. od 16:00 do 18:00 v prostorách šaten školy k rukám zástupce Spolku rodičů a přátel při ZŠ Trávníčkova

 

Darování – pouze čisté a nepoškozené oblečení, obuv a sportovní potřeby
Darované oblečení budeme vybírat v den 1.Bazaru, tedy 15.10. v 15 hodin.

 

Zástupci Spolku budou v rámci 1.BAZARU (bez nároku na odměnu) prodávat Vámi darované oblečení,
obuv a sportovní potřeby. Darované oblečení, obuv a sportovní potřeby, které se nepodaří v rámci Bazaru prodat budou věnovány do Klokánku. Finanční prostředky získané v průběhu BAZARU náš Spolek použije pro nákup odměn pro děti a potřeb na Dýňové slavnosti, které bude náš Spolek pořádat v průběhu listopadu. O konkrétním použití prostředků vás budeme průběžně informovat.
SLEDUJTE NÁS
www.facebook.com/SpolekRodicuZSTravnickova/
KONTAKT:
spolek.trava@gmail.com

28

Zář 19

Adaptační kurz 2. C

Pod vedením zkušených lektorů a paní učitelky třídní se třetí týden v září uskutečnil ve 2. C adaptační kurz, který probíhal ve škole i v jejím okolí.

Cílem kurzu bylo pomoci žákům se hlouběji poznat a naučit se mezi sebou lépe komunikovat a vzájemně se respektovat. Pro děti bylo připraveno mnoho úkolů, které leckdy nebyly vůbec jednoduché. Žáci museli spolupracovat a snažit se „táhnout za jeden provaz“, a to v řadě zajímavých aktivit podporujících také vztahy ve třídě. Jako překvapení dostali žáci od paní učitelky možnost nocovat ve škole. Žáci se tohoto úkolu ujali velice dobře a s nadšením a spaní ve škole si moc užili. Celkově se dětem dařilo a ve většině případů se ukázalo, jak důležité je si uvědomovat své hodnoty a také hodnoty ostatních spolužáků.

Na závěr si děti samy složily třídní Ústavu, která je bude provázet po zbytek školního roku a kterou, jak si všichni slíbili, budou dodržovat.

 

Mgr. Kristýna Bělochová

 

28

Zář 19

Kouzelná škola v přírodě třídy 2. B

Letošní začátek podzimu třída 2. B strávila na škole v přírodě uprostřed luk a lesů ve společnosti zvířátek. A nebyla to lecjaká škola v přírodě. Byla kouzelná. Děti totiž dostaly před odjezdem pozvánku ke studiu do Školy čar a kouzel v Bradavicích a celý týden jednotlivé koleje bojovaly s různými překážkami, aby na konci mohly objevit Kámen mudrců.

 

Mgr. Jana Davidová

 

26

Zář 19

Adaptační kurz 6. B

V úterý 24. 9. se žáci 6. B vydali v rámci adaptačního kurzu do Prokopského údolí. Za přítomnosti naší školní psycholožky a speciální pedagožky plnili žáci připravené úkoly bez potíží, pracovali týmově a
výlet si náramně užili. I počasí nám přálo.

 

Markéta Vignerová